Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill

Kaunistatud muna XV–XVI sajandist Kolomyia Pysanka Muuseumis. Foto: Leelo Viita. 20. –22. aprillil käis töögrupp Eestist visiidil Ukrainas koosseisus Leelo Viita ja Epp Tamm Rahvakultuuri Keskusest, Bogdan Ljutjuk Ukraina Kultuurikeskusest Tallinnas, Margit Siim UNESCO Eesti Rahvuslikust Komisjonist ja MTÜ Kultuuride Ristmik juhatuse liige Terje Trochynskyi. Pysanka lihavõttemunade kaunistamine ukraina kogukonnas on kantud 2013. a ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. Sooja vastuvõttu ja suurt hoolt kogu sealoleku ajal pakkusid ühiskande protsessi juhid Oleksandr Butsenko ja Valentyna Demian, kes mullu oktoobris ka Eestit ja Rahvakultuuri Keskust külastasid. Kiievis saatsid meid ka Ulyana Osovska ja Denis Strashny, kes MTÜ-ga Docutoloca võtavad üles vajalikke kaadreid UNESCO kande videotutvustusse. Borsyspili lennujaamas maabunud ja Kiievi äärelinna ummikutest läbi murdnud, istuti kohe ümarlauda Kultuuriuuringute Instituudis Ukraina Rahvuslikus Kunstiinstituudis. Kohtuti mitmete ühiskande protsessis oluliste inimestega. Kohtumisel jäi kõlama pysanka traditsiooni kui ukrainlaste eneseväljendusviisi olulisus ning ka vajadus ühiskande protsessi hoogu lisada. Leelo Viita, Epp Tamm, Juri Bogutski, Margit Siim. Foto: Maria Lukatuk. Edasi jätkus arutelu juba vabamas vormis ja väiksemas koostöögruppide seltskonnas rongisõidul Kiievist 600 km eemale Edela-Ukrainasse, Ivano-Frankivski ja bussiga edasi armsasse Kolomyia linna

UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill

23. aprillil 2018

Koostamisel on Ukraina ja Eesti ühiskanne „Pysanka – ukraina lihavõttemunade kaunistamise traditsioon“ UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. 20.–22. aprillil käis Eesti töögrupp visiidil Ukrainas.

UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill
Kaunistatud muna XV–XVI sajandist Kolomyia Pysanka Muuseumis. Foto: Leelo Viita.

 

 

20.–22. aprillil käis töögrupp Eestist visiidil Ukrainas koosseisus Leelo Viita ja Epp Tamm Rahvakultuuri Keskusest, Bogdan Ljutjuk Ukraina Kultuurikeskusest Tallinnas, Margit Siim UNESCO Eesti Rahvuslikust Komisjonist ja MTÜ Kultuuride Ristmik juhatuse liige Terje Trochynskyi. 

 

Pysanka lihavõttemunade kaunistamine ukraina kogukonnas on kantud 2013. a ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse.

Sooja vastuvõttu ja suurt hoolt kogu sealoleku ajal pakkusid ühiskande protsessi juhid Oleksandr Butsenko ja Valentyna Demian, kes mullu oktoobris ka Eestit ja Rahvakultuuri Keskust külastasid. Kiievis saatsid meid ka Ulyana Osovska ja Denis Strashny, kes MTÜ-ga Docutoloca võtavad üles vajalikke kaadreid UNESCO kande videotutvustusse.

 

 

Borsyspili lennujaamas maabunud ja Kiievi äärelinna ummikutest läbi murdnud, istuti kohe ümarlauda Kultuuriuuringute Instituudis Ukraina Rahvuslikus Kunstiinstituudis. Kohtuti mitmete ühiskande protsessis oluliste inimestega. Kohtumisel jäi kõlama pysanka traditsiooni kui ukrainlaste eneseväljendusviisi olulisus ning ka vajadus ühiskande protsessi hoogu lisada.

UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill
Leelo Viita, Epp Tamm, Juri Bogutski, Margit Siim. Foto: Maria Lukatuk.

 

Edasi jätkus arutelu juba vabamas vormis ja väiksemas koostöögruppide seltskonnas rongisõidul Kiievist 600 km eemale Edela-Ukrainasse, Ivano-Frankivski ja bussiga edasi armsasse Kolomyia linna. Kolomyia ja selle ümbrust peetakse pysanka traditsiooni tuumikpiirkonnaks ning Kolomyia pysanka muuseum on laialt tuntud. 

UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill
Hommikul enne 11. pysanka festivali muuseumi ees. Mõned tunnid hiljem oli plats paksult rahvast täis. Foto: Epp Tamm.
UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill
Oleksandr Butsenko, Leelo Viita, Terje Trochynskyi, Valentyna Demian, Margit Siim, Epp Tamm, Bogdan Ljutjuk, Oksana Jasinska.

Laupäeval leidis aset konverents „Pysanka maalimise kunst – Ukraina sotsiaalne ja kultuuriline aare“. Esimest korda toimuv konverents oli eelürituseks 11. pysanka festivalile Kolomyias. Konverents avati lisaks kõnedele ka pillimängu ja lauluga. Esitati ka nö lõputut pysanka laulu, mida on lauldud pysankade maalimise juures. Bogdan Ljutjuki tubli tõlkimise abiga esitles Leelo Viita vaimse kultuuripärandi näiteid ning ka kaitsmise põhimõtteid Eestis ja Margit Siim seletas, mida silmas pidada edukaks taotlemiseks UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Bogdan Ljutjuk tutvustas Ukraina Kultuurikeskuse tegevusi Tallinnas, sealhulgas nende pysankatraditsiooni edasikandmist ja väljapanekut. Konverentsil kõlasid ettekanded pysanka muuseumite esindajatelt Ukrainast ja naabermaadest. 

UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill
Leelo Viita, Bogdan Ljutjuk ja Margit Siim saavad sõna konverentsil „Pysanka maalimise kunst – Ukraina sotsiaalne ja kultuuriline aare“ . Foto: Epp Tamm.

Pärast konverentsi istuti taas aru pidama UNESCO ühiskande jaoks vajalike tegevuste üle. Viljakal ümarlauakohtumisel osalesid lisaks Eesti delegatsioonile ning Oleksandr Butsenko ja Valetyna Demianile ka Kolomyia pysanka muuseumi peadirektor Jaroslava Tkachuk, juht Oksana Jasinska ja teised. 

UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill
Ümarlaud Kolomya muuseumis. Foto: Leelo Viita.

Õhtut lõpetas pidulik söögilaud kõigile konverentsil osalejaile, pärast mida ootas külalisi bussisõit taas Ivano-Frankivski jaama, kus astuti südaöisele rongile tagasi Kiievi. Pühapäeval hommikusöögilauas tõmmati seekordsete arupidamiste otsi kokku ning mõtiskleti pysanka traditsiooni tutvustava video ülesehitamisest. Viimased tunnid Ukrainas veedeti jalutuskäigul kevadises Kiievi kesklinnas. 

UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill
Töine hommikusöök Kiievis Ukraina rahvustoitude ja -aksessuaaridega.

 

 

Suur tänu võõrustajatele! Koostöö läheb edasi.

 

Rohkem pilte SIIN.

Viimati uuendatud 27. aprillil 2018
UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20.-22. aprill
September 2019
ETKNRLP
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Kaunistatud muna XV–XVI sajandist Kolomyia Pysanka Muuseumis. Foto: Leelo Viita. 20. –22. aprillil käis töögrupp Eestist visiidil Ukrainas koosseisus Leelo Viita ja Epp Tamm Rahvakultuuri Keskusest, Bogdan Ljutjuk Ukraina Kultuurikeskusest Tallinnas, Margit Siim UNESCO Eesti Rahvuslikust Komisjonist ja MTÜ Kultuuride Ristmik juhatuse liige Terje Trochynskyi. Pysanka lihavõttemunade kaunistamine ukraina kogukonnas on kantud 2013. a ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. Sooja vastuvõttu ja suurt hoolt kogu sealoleku ajal pakkusid ühiskande protsessi juhid Oleksandr Butsenko ja Valentyna Demian, kes mullu oktoobris ka Eestit ja Rahvakultuuri Keskust külastasid. Kiievis saatsid meid ka Ulyana Osovska ja Denis Strashny, kes MTÜ-ga Docutoloca võtavad üles vajalikke kaadreid UNESCO kande videotutvustusse. Borsyspili lennujaamas maabunud ja Kiievi äärelinna ummikutest läbi murdnud, istuti kohe ümarlauda Kultuuriuuringute Instituudis Ukraina Rahvuslikus Kunstiinstituudis. Kohtuti mitmete ühiskande protsessis oluliste inimestega. Kohtumisel jäi kõlama pysanka traditsiooni kui ukrainlaste eneseväljendusviisi olulisus ning ka vajadus ühiskande protsessi hoogu lisada. Leelo Viita, Epp Tamm, Juri Bogutski, Margit Siim. Foto: Maria Lukatuk. Edasi jätkus arutelu juba vabamas vormis ja väiksemas koostöögruppide seltskonnas rongisõidul Kiievist 600 km eemale Edela-Ukrainasse, Ivano-Frankivski ja bussiga edasi armsasse Kolomyia linna. Kolomyia ja selle ümbrust peetakse pysanka traditsiooni tuumikpiirkonnaks ning Kolomyia pysanka muuseum on laialt tuntud. Hommikul enne 11. pysanka festivali muuseumi ees. Mõned tunnid hiljem oli plats paksult rahvast täis. Foto: Epp Tamm. Oleksandr Butsenko, Leelo Viita, Terje Trochynskyi, Valentyna Demian, Margit Siim, Epp Tamm, Bogdan Ljutjuk, Oksana Jasinska. Laupäeval leidis aset konverents „ Pysanka maalimise kunst – Ukraina sotsiaalne ja kultuuriline aare“. Esimest korda toimuv konverents oli eelürituseks 11. pytegevuste üle. Viljakal ümarlauakohtumisel osalesid lisaks Eesti delegatsioonile ning Oleksandr Butsenko ja Valetyna Demianile ka Kolomyia  pysanka  muuseumi peadirektor Jaroslava Tkachuk, juht Oksana Jasinska ja teised.   Ümarlaud Kolomya muuseumis. Foto: Leelo Viita. Õhtut lõpetas pidulik söögilaud kõigile konverentsil osalejaile, pärast mida ootas külalisi bussisõit taas Ivano-Frankivski jaama, kus astuti südaöisele rongile tagasi Kiievi. Pühapäeval hommikusöögilauas tõmmati seekordsete arupidamiste otsi kokku ning mõtiskleti  pysanka  traditsiooni tutvustava video ülesehitamisest. Viimased tunnid Ukrainas veedeti jalutuskäigul kevadises Kiievi kesklinnas.   Töine hommikusöök Kiievis Ukraina rahvustoitude ja -aksessuaaridega.     Suur tänu võõrustajatele! Koostöö läheb edasi.   Rohkem pilte SIIN.

Koostamisel on Ukraina ja Eesti ühiskanne „Pysanka – ukraina lihavõttemunade kaunistamise traditsioon“ UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. 20. –22. aprillil käis Eesti töögrupp visiidil Ukrainas. UNESCO ühiskande töögruppide kohtumine Ukrainas 20. -22. aprill

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |