Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Loengusari „Eestlaste mõtteilm“

Loengusarja jooksul keritakse puuna lahti eestlaste eneseteadvuse juurestik, tüvi, oksad, lehed, viljad kuni ladvani välja ehk müüdid, muistendid, usundilugu, hingepilt, keel, muusika, toit, loodusmaastikud, tavandid, tabud, eluring. Milline on see eestlasele olemuslik abstraktne puu? Millised on selle kuju, koor, lehed ja viljad ja miks just seesugused? Kohvik-kohtumiste formaadis loengusari toimub kord kuus - jaan 2017 – veebr 2018, Rahvakultuuri Keskuses, kokku 12 kohtumist, iga kuu teine neljapäev 17. 00 – 19. 30. Lektoriteks on kultuurivaldkonna tuntud teoreetikud ja praktikud. Loengusarja viib läbi Rahvakultuuri Keskus. Kohtumistel pakutakse jutu kõrvale ka eestipärast gurmeed. Loengu tasu on 15€ kord 12. jaanuar 2017 Meie esivanemate maagilise maailmatunnetuse alused Meie esivanematele omasest maagilisest maailmatunnetusest ja selle taasloomise võimalikkusest. Pärimuse muutumise seaduspärasused. Lektor Argo Moor (Eesti Maaülikool) 9. veebruar 2017 Lugude jutustamine traditsioonis Lugude jutustamise tähendusest tänapäeval. Traditsioonist ja selle muutumisest. Mis on hea loo saladus? Lektor Piret Päär (Rahvakultuuri Keskus, MTÜ Jutumaja) 9. märts 2017 Murdekeelest meie olemuse kajastajana Loengus tehakse juttu eesti keele murderohkusest ja murdekeele eripäradest. Katsutakse leida seoseid eestlaste elupaiga, murdekeele ning elutegevuste vahel ning tuua esile põhjusi, mis on murrete kasutamist kas närvutanud või

Loengusari „Eestlaste mõtteilm“

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud loengusari eestlaste mõttemaailma kujunemisest.

“Igal rahval on täita oma ülesanne kogu inimkonna hüvanguks“ (Oskar Loorits)

Eesti elujõuline tulevik sõltub meie eneseteadvusest ja teadlikkusest - kust oleme tulnud ja kas soovime ning oskame oma juuri ka edasi kanda. Kas tunneme oma kultuuri elemente ja sümboleid? Kas oleme teadlikud meie loomismüütidest ja paigaseostest? Tundes oma pärimuskultuuri elemente ja tunnetades nende väärtust meie enesepildis, suudame tasakaalukalt suhestuda tänapäevase multikultuurilise maailmaga.

Loengusari „Eestlaste mõtteilm“

Loengusarja jooksul keritakse puuna lahti eestlaste eneseteadvuse juurestik, tüvi, oksad, lehed, viljad kuni ladvani välja ehk müüdid, muistendid, usundilugu, hingepilt, keel, muusika, toit, loodusmaastikud, tavandid, tabud, eluring. Milline on see eestlasele olemuslik abstraktne puu? Millised on selle kuju, koor, lehed ja viljad ja miks just seesugused?

 

Kohvik-kohtumiste formaadis loengusari toimub kord kuus - jaan 2017 – veebr 2018, Rahvakultuuri Keskuses, kokku 12 kohtumist, iga kuu teine neljapäev 17.00 – 19.30.

Lektoriteks on kultuurivaldkonna tuntud teoreetikud ja praktikud.

Loengusarja viib läbi Rahvakultuuri Keskus.

Kohtumistel pakutakse jutu kõrvale ka eestipärast gurmeed.

 

 

Loengu tasu on 15€ kord

 

 

12. jaanuar 2017

Meie esivanemate maagilise maailmatunnetuse alused

Meie esivanematele omasest maagilisest maailmatunnetusest ja selle taasloomise võimalikkusest. Pärimuse muutumise seaduspärasused.

Lektor Argo Moor (Eesti Maaülikool)

 

9. veebruar 2017

Lugude jutustamine traditsioonis

Lugude  jutustamise tähendusest tänapäeval. Traditsioonist ja selle muutumisest.

Mis on hea loo saladus?

Lektor Piret Päär (Rahvakultuuri Keskus, MTÜ Jutumaja)

 

9. märts 2017

Murdekeelest meie olemuse kajastajana

Loengus tehakse juttu eesti keele murderohkusest ja murdekeele eripäradest. Katsutakse leida seoseid eestlaste elupaiga, murdekeele ning elutegevuste vahel ning tuua esile põhjusi, mis on murrete kasutamist kas närvutanud või elavdanud.

Lektor Jüri Viikberg (Eesti Keele Instituut, Tallinna Ülikool)

 

13. aprill 2017

Eluring - tavandid  perepärimuses

Kuidas on tähistatud inimese elukaare keskseid sündmusi, nagu lapse sünd ja katsikud, kosjad ja pulmad, surm ja matus. Millised vanadest kommetest on ka tänapäeval olulised ning miks ja kuidas on tekkinud uue aja peretavad.

Lektor Marju Kõivupuu (Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituut)

 

11. mai 2017

Ajaring - rahvakalendri tähtpäevad

Tähtpäevad ja pühad põhiväärtuste toetajana, erinevate suhete loojana ning koostegevuse arendajana. Rahvakalender - miks seda vaja on, kuidas see aitab tervelt ja täisväärtuslikult elada.

Lektor Ene Lukka-Jegikjan (Eesti Folkloorinõukogu)

 

8. juuni 2017

Eestlaste loodustunnetusest 

Arhailine paigatunnetus loob omanäolise eesti ruumi poeetika, mis puhub elu sisse nii pärimuslikule paigavaimule kui suuremale metsarahva müüdile.

Lektor Valdur Mikita (Eesti kirjanik ja semiootik)

 

14. september 2017

Pärimusmaastik meis ja meie ümber

Lektor Jüri Metssalu (Eesti Kirjandusmuuseum, MTÜ Eesti Kohapärimuse Keskus)

Kuidas pärimuse ja arhiiviallikate kaudu avanevad füüsilises maastikus ühendused vaimse ruumiga. Igaühe isiklikust kogemusruumist ja suhtest pärimuslikult tähtaste kohtadega. Viited sissepääsudele suurde maastikumälupanka alates vanadest kroonikatest ja reisikirjadestlõpetades tänapäevaste digisalvestuste ja kaardirakendustega.

 

12. oktoober 2017

Pärimus  toidukultuuris

Lektor Ülle Jukk (Jõgevamaa Koostöökoja kohaliku toidu spetsialist, toidublogija)

 

9. november 2017

Pärimus muusikas

Lektor Taive Särg (Eesti Kirjandusmuuseum)

 

14.detsember

Usund ja kombestik

Eestlaste hingepildist ja muinasusundist.

Lektor Mikk Sarv (Avatud Ruumi Instituut MTÜ)

 

11. jaanuar 2018

Tabud eesti kultuuriloos

Lektor Mare Kõiva (Eesti Kirjandusmuuseum)

 

8. veebruar 2018

Pärimus loomingulise eneseväljendusena

Lektor Merle Karusoo (lavastaja ja dokumentalist)

Loengusarja lõpuloeng

 

Loengusarja korraldab Rahvakultuuri Keskus

 

 Vaata videoloenguid SIIT

 

 

Loengutel osalemiseks täida allolevad väljad:

Viimati uuendatud 21. augustil 2017


Eesnimi:
Perekonnanimi:*
Isikukood:
Maakond:
Töökoht:
Amet:
Telefon:*
E-post:*
Arve maksja nimi:
Maksja täielik postiaadress:
Soovin öömaja:
Loengusari „Eestlaste mõtteilm“
August 2017
ETKNRLP
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tutvustus
Arendus- ja koolitusosakond Toetusprogrammide osakond Rahvakultuuri osakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Programmid
Toetusprogrammid
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: J.Vilmsi 55, Tallinn 10147
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Loengusarja jooksul keritakse puuna lahti eestlaste eneseteadvuse juurestik, tüvi, oksad, lehed, viljad kuni ladvani välja ehk müüdid, muistendid, usundilugu, hingepilt, keel, muusika, toit, loodusmaastikud, tavandid, tabud, eluring. Milline on see eestlasele olemuslik abstraktne puu? Millised on selle kuju, koor, lehed ja viljad ja miks just seesugused? Kohvik-kohtumiste formaadis loengusari toimub kord kuus - jaan 2017 – veebr 2018, Rahvakultuuri Keskuses, kokku 12 kohtumist, iga kuu teine neljapäev 17. 00 – 19. 30. Lektoriteks on kultuurivaldkonna tuntud teoreetikud ja praktikud. Loengusarja viib läbi Rahvakultuuri Keskus. Kohtumistel pakutakse jutu kõrvale ka eestipärast gurmeed. Loengu tasu on 15€ kord 12. jaanuar 2017 Meie esivanemate maagilise maailmatunnetuse alused Meie esivanematele omasest maagilisest maailmatunnetusest ja selle taasloomise võimalikkusest. Pärimuse muutumise seaduspärasused. Lektor Argo Moor (Eesti Maaülikool) 9. veebruar 2017 Lugude jutustamine traditsioonis Lugude jutustamise tähendusest tänapäeval. Traditsioonist ja selle muutumisest. Mis on hea loo saladus? Lektor Piret Päär (Rahvakultuuri Keskus, MTÜ Jutumaja) 9. märts 2017 Murdekeelest meie olemuse kajastajana Loengus tehakse juttu eesti keele murderohkusest ja murdekeele eripäradest. Katsutakse leida seoseid eestlaste elupaiga, murdekeele ning elutegevuste vahel ning tuua esile põhjusi, mis on murrete kasutamist kas närvutanud või elavdanud. Lektor Jüri Viikberg (Eesti Keele Instituut, Tallinna Ülikool) 13. aprill 2017 Eluring - tavandid perepärimuses Kuidas on tähistatud inimese elukaare keskseid sündmusi, nagu lapse sünd ja katsikud, kosjad ja pulmad, surm ja matus. Millised vanadest kommetest on ka tänapäeval olulised ning miks ja kuidas on tekkinud uue aja peretavad. Lektor Marju Kõivupuu (Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituut) 11. mai 2017 Ajaring - rahvakalendri tähtpäevad Tähtpäevad ja pühad põhiväärtuste toetajana, erinevate suhete loojana ning koourde maastikumälupanka alates vanadest kroonikatest ja reisikirjadest lõpetades tänapäevaste digisalvestuste ja kaardirakendustega.   12. oktoober 2017 Pärimus  toidukultuuris Lektor Ülle Jukk (Jõgevamaa Koostöökoja kohaliku toidu spetsialist, toidublogija)   9. november 2017 Pärimus muusikas Lektor Taive Särg (Eesti Kirjandusmuuseum)   14. detsember Usund ja kombestik Eestlaste hingepildist ja muinasusundist. Lektor Mikk Sarv (Avatud Ruumi Instituut MTÜ)   11. jaanuar 2018 Tabud eesti kultuuriloos Lektor Mare Kõiva (Eesti Kirjandusmuuseum)   8. veebruar 2018 Pärimus loomingulise eneseväljendusena Lektor Merle Karusoo (lavastaja ja dokumentalist) Loengusarja lõpuloeng   Loengusarja korraldab Rahvakultuuri Keskus     Vaata videoloenguid SIIT     Loengutel osalemiseks täida allolevad väljad:

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud loengusari eestlaste mõttemaailma kujunemisest. “Igal rahval on täita oma ülesanne kogu inimkonna hüvanguks“ (Oskar Loorits) Eesti elujõuline tulevik sõltub meie eneseteadvusest ja teadlikkusest - kust oleme tulnud ja kas soovime ning oskame oma juuri ka edasi kanda. Kas tunneme oma kultuuri elemente ja sümboleid? Kas oleme teadlikud meie loomismüütidest ja paigaseostest? Tundes oma pärimuskultuuri elemente ja tunnetades nende väärtust meie enesepildis, suudame tasakaalukalt suhestuda tänapäevase multikultuurilise maailmaga. Loengusari „Eestlaste mõtteilm“

Rahvakultuuri Keskus  | J.Vilmsi 55, Tallinn 10147 | Tel +372 600 9291 |