Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

"Eestlaste mõtteilm" loeng-kohtumine detsembris "Eestlaste mõtteilm" loeng-kohtumine detsembris

Maarahva jaoks oli hing olemas kõigel elaval ja oleval, just samamoodi, nagu meil endilgi. Hingedeajal on hing hingeauru ehk uduna nähtav. Muinasusundi tuumaks on sügav lugupidamine ja läbikäimine kõigi hingesolijate vahel. Regilaulus "Kuldnaine" iseloomustavad elavat inimest viis tunnust: tal on keel suus, tal on meel peas, tal on süda rinnus, tema südamel on hing ja tema hingel on eluase. Siit võib tuletada eestlase hingepildi, kus esimesel kohal on igaühe õigus oma arvamusele, oma seisukohale, oma eesmärgile, õigus sõnastada ja esitada küsimusi. Selleks peab olema keel suus. Meel peas on vajalik, et püsida oma arvamuse ja eesmärgi juures. Süda rinnus on vajalik, et otsustavalt tegutseda ning vastutada oma tegude eest. Südamel peab olema hing, mis ühendab teod, tegemised ja vastutuse läbi põlvkondade ning aegade. Hinge eluasemeiks on keel, pärimus, pühapaigad, mis aitavad hoida järjepidevust. Eestlaste muinasusund on sellest lähtuvalt üksikisiku keskne, kus igaühel on oma maailmapilt ning seotus teispoolsuse ja vaimuilmaga. Mikk Sarv on väga mitmekülgne inimene. Ta on rahvapärimuse uurija, kirjanik, muusik ja õpetaja, hariduselt bioloog. Ta on võtnud eesti keelde tarvitusele mõisted elurikkus, õhinapõhine ja õuesõpe. Õuesõpe on leidnud laialdaselt rakendamist kõigis vanuserühmades. Mikk Sarv on paljude raadio- ja telesaadete autor ning loonud muusikat Rein Marani loodusfilmidele. Mikk Sarve sulest on ilmunud mitu raamatut eestla

"Eestlaste mõtteilm" loeng-kohtumine detsembris

30. nov. 2017

Mikk Sarv "Eestlaste hingepildist ja muinasusundist" 14. detsembril kell 17.00 kuni 19.30 Rahvakultuuri Keskuses.

Maarahva jaoks oli hing olemas kõigel elaval ja oleval, just samamoodi, nagu meil endilgi. Hingedeajal on hing hingeauru ehk uduna nähtav. Muinasusundi tuumaks on sügav lugupidamine ja läbikäimine kõigi hingesolijate vahel.

 

Regilaulus "Kuldnaine" iseloomustavad elavat inimest viis tunnust: tal on keel suus, tal on meel peas, tal on süda rinnus, tema südamel on hing ja tema hingel on eluase.

Siit võib tuletada eestlase hingepildi, kus esimesel kohal on igaühe õigus oma arvamusele, oma seisukohale, oma eesmärgile, õigus sõnastada ja esitada küsimusi. Selleks peab olema keel suus.

Meel peas on vajalik, et püsida oma arvamuse ja eesmärgi juures. 

Süda rinnus on vajalik, et otsustavalt tegutseda ning vastutada oma tegude eest.

Südamel peab olema hing, mis ühendab teod, tegemised ja vastutuse läbi põlvkondade ning aegade.

Hinge eluasemeiks on keel, pärimus, pühapaigad, mis aitavad hoida järjepidevust.

Eestlaste muinasusund on sellest lähtuvalt üksikisiku keskne, kus igaühel on oma maailmapilt ning seotus teispoolsuse ja vaimuilmaga.

 

"Eestlaste mõtteilm" loeng-kohtumine detsembris
"Eestlaste mõtteilm" loeng-kohtumine detsembris

 

Mikk Sarv on väga mitmekülgne inimene. Ta on rahvapärimuse uurija, kirjanik, muusik ja õpetaja, hariduselt bioloog. Ta on võtnud eesti keelde tarvitusele mõisted elurikkus, õhinapõhine ja õuesõpe. Õuesõpe on leidnud laialdaselt rakendamist kõigis vanuserühmades.

Mikk Sarv on paljude raadio- ja telesaadete autor ning loonud muusikat Rein Marani loodusfilmidele.

 

Mikk Sarve sulest on ilmunud mitu  raamatut eestlaste olemusest ja keele tähendustest, sh "Ilmasilmaja", "Sõna jõud", "Suur pärimuse mälumäng", "Kuu" jt. 

Loeng saab teoks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud loengusarja raames, mis vahendab teadmist ja tunnetust eestlaste mõttemaailma kujunemisest.

 

Eesti elujõuline tulevik sõltub meie eneseteadvusest ja teadlikkusest - kust oleme tulnud ja kas soovime ning oskame oma juuri ka edasi kanda. Kas tunneme oma kultuuri elemente ja sümboleid? Kas oleme teadlikud meie loomismüütidest ja paigaseostest? Tundes oma pärimuskultuuri elemente ja tunnetades nende väärtust meie enesepildis, suudame tasakaalukalt suhestuda tänapäevase multikultuurilise maailmaga.

 

Loengusarja jooksul keritakse puuna lahti eestlaste eneseteadvuse juurestik, tüvi, oksad, lehed, viljad kuni ladvani välja ehk müüdid, muistendid, usundilugu, hingepilt, keel, muusika, toit, loodusmaastikud, tavandid, tabud, eluring. Milline on see eestlasele olemuslik abstraktne puu? Millised on selle kuju, koor, lehed ja viljad ja miks just seesugused?

 

Kohvik-kohtumiste formaadis loengusari toimub kord kuus - jaanuar 2017 – veebruar 2018, Rahvakultuuri Keskuses, iga kuu teisel neljapäeval 17.00–19.30. 

Rohkem infot loengusarja kohta SIIN 

 

Lektoriteks on kultuurivaldkonna tuntud teoreetikud ja praktikud.

Kohtumistel pakutakse jutu kõrvale ka eestipärast suupoolist.

 

Loengu tasu on 15€.

 

Registreerimine teema lehel SIIN (ka lehe allservas).

 

Järgmised loengud: 

  

14. detsember 2017

Eestlaste hingepildist ja muinasusundist

Lektor Mikk Sarv (Avatud Ruumi Instituut MTÜ)

 

11. jaanuar 2018

Tabud eesti kultuuriloos

Lektor Mare Kõiva (Eesti Kirjandusmuuseum)

 

8. veebruar 2018

Eesti Rahva Elulood

Lektor Merle Karusoo (lavastaja ja dokumentalist)

Loengusarja lõpuloeng

 

Loengusarja korraldab Rahvakultuuri Keskus

Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital

Viimati uuendatud 5. dets. 2017


Eesnimi:
Perekonnanimi:*
Maakond:
Töökoht:
Amet:
Telefon:*
E-post:*
Arve maksja nimi:
Maksja täielik postiaadress:
"Eestlaste mõtteilm" loeng-kohtumine detsembris
Oktoober 2018
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Tutvustus
Arendus- ja koolitusosakond Toetusprogrammide osakond Rahvakultuuri osakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Programmid
Toetusprogrammid
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: J.Vilmsi 55, Tallinn 10147
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Maarahva jaoks oli hing olemas kõigel elaval ja oleval, just samamoodi, nagu meil endilgi. Hingedeajal on hing hingeauru ehk uduna nähtav. Muinasusundi tuumaks on sügav lugupidamine ja läbikäimine kõigi hingesolijate vahel. Regilaulus "Kuldnaine" iseloomustavad elavat inimest viis tunnust: tal on keel suus, tal on meel peas, tal on süda rinnus, tema südamel on hing ja tema hingel on eluase. Siit võib tuletada eestlase hingepildi, kus esimesel kohal on igaühe õigus oma arvamusele, oma seisukohale, oma eesmärgile, õigus sõnastada ja esitada küsimusi. Selleks peab olema keel suus. Meel peas on vajalik, et püsida oma arvamuse ja eesmärgi juures. Süda rinnus on vajalik, et otsustavalt tegutseda ning vastutada oma tegude eest. Südamel peab olema hing, mis ühendab teod, tegemised ja vastutuse läbi põlvkondade ning aegade. Hinge eluasemeiks on keel, pärimus, pühapaigad, mis aitavad hoida järjepidevust. Eestlaste muinasusund on sellest lähtuvalt üksikisiku keskne, kus igaühel on oma maailmapilt ning seotus teispoolsuse ja vaimuilmaga. Mikk Sarv on väga mitmekülgne inimene. Ta on rahvapärimuse uurija, kirjanik, muusik ja õpetaja, hariduselt bioloog. Ta on võtnud eesti keelde tarvitusele mõisted elurikkus, õhinapõhine ja õuesõpe. Õuesõpe on leidnud laialdaselt rakendamist kõigis vanuserühmades. Mikk Sarv on paljude raadio- ja telesaadete autor ning loonud muusikat Rein Marani loodusfilmidele. Mikk Sarve sulest on ilmunud mitu raamatut eestlaste olemusest ja keele tähendustest, sh "Ilmasilmaja", "Sõna jõud", "Suur pärimuse mälumäng", "Kuu" jt. Loeng saab teoks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud loengusarja raames, mis vahendab teadmist ja tunnetust eestlaste mõttemaailma kujunemisest. Eesti elujõuline tulevik sõltub meie eneseteadvusest ja teadlikkusest - kust oleme tulnud ja kas soovime ning oskame oma juuri ka edasi kanda. Kas tunneme oma kultuuri elemente ja sümboleid? Kas oleme teadlikud meie loomismüütidest ja paigaseostest? Tundes oma pärimuskultuuri eskuses,  iga kuu teisel neljapäeval 17. 00–19. 30.   Rohkem infot loengusarja kohta   SIIN     Lektoriteks on kultuurivaldkonna tuntud teoreetikud ja praktikud. Kohtumistel pakutakse jutu kõrvale ka  eestipärast suupoolist.   Loengu tasu on 15€.   Registreerimine  teema lehel  SIIN  (ka lehe allservas).   Järgmised loengud:     14. detsember 2017 Eestlaste hingepildist ja muinasusundist Lektor  Mikk Sarv  (Avatud Ruumi Instituut MTÜ)   11. jaanuar 2018 Tabud eesti kultuuriloos Lektor  Mare Kõiva  (Eesti Kirjandusmuuseum)   8. veebruar 2018 Eesti Rahva Elulood Lektor  Merle Karusoo  (lavastaja ja dokumentalist) Loengusarja lõpuloeng   Loengusarja korraldab Rahvakultuuri Keskus Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital

Mikk Sarv "Eestlaste hingepildist ja muinasusundist" 14. detsembril kell 17. 00 kuni 19. 30 Rahvakultuuri Keskuses. "Eestlaste mõtteilm" loeng-kohtumine detsembris

"Eestlaste mõtteilm" loeng-kohtumine detsembris
Rahvakultuuri Keskus  | J.Vilmsi 55, Tallinn 10147 | Tel +372 600 9291 |