Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Elavdamine

Elavdamine tähendab haavatavate, ohustatud ja kaitset vajavate tavade, oskuste ja teadmiste turgutamist, taastamist ja tugevdamist. Need peaksid olema vähemalt mingil määral elujõulised, muidu ei ole enam tegemist pärandiga. Arvestades, et vaimse kultuuripärandi mõiste hõlmab selle pidevat muutumist ning edasiandmist põlvest põlve, ei saa elavdada juba hääbunud ja kogukonnaliikmete mälust kustunud vaimset pärandit. Hääbunud traditsiooni, tava, teadmise või oskuse elluäratamine raamatute, muude kirjalike allikate või ajalooliste andmete abil ei ole konventsiooni mõistes elavdamine, kuna tegemist ei ole enam elava pärandiga. Sellisel juhul on tegemist leiutamise või taasleiutamisega, mis on teadlik, kindlatest huvidest ja eesmärgist (poliitilised, ideoloogilised, majanduslikud jne) lähtuv taasloomine või rekonstrueerimine. Selline rekonstruktsioon võib sisaldada kultuurielemente, mis varem ei olnud omavahel seotud (või kuulusid isegi erinevatele kogukondadele). Taasleiutamist võib mõni riik või kogukond kasutada uue kollektiivse identiteedi kujundamiseks või ühise päritolu tõestamiseks. Aja jooksul võivad sellised taasleiutatud vormid saada vaimseks pärandiks, kui need saavad kogukonna igapäevaelu osaks ja neid antakse edasi järgmistele põlvkondadele, kuid taasleiutamise hetkel ei saa neid pidada pärandiks. Mõnes keeles ja teadusharus, näiteks keeleteaduses, tehakse vahet millegi nõrga, kuid elus oleva elavdamiselning kadunu või välja

Elavdamine

Elavdamine tähendab haavatavate, ohustatud ja kaitset vajavate tavade, oskuste ja teadmiste turgutamist, taastamist ja tugevdamist. Need peaksid olema vähemalt mingil määral elujõulised, muidu ei ole enam tegemist pärandiga. Arvestades, et vaimse kultuuripärandi mõiste hõlmab selle pidevat muutumist ning edasiandmist põlvest põlve, ei saa elavdada juba hääbunud ja kogukonnaliikmete mälust kustunud vaimset pärandit. Hääbunud traditsiooni, tava, teadmise või oskuse elluäratamine raamatute, muude kirjalike allikate või ajalooliste andmete abil ei ole konventsiooni mõistes elavdamine, kuna tegemist ei ole enam elava pärandiga.

Sellisel juhul on tegemist leiutamise või taasleiutamisega, mis on teadlik, kindlatest huvidest ja eesmärgist (poliitilised, ideoloogilised, majanduslikud jne) lähtuv taasloomine või rekonstrueerimine. Selline rekonstruktsioon võib sisaldada kultuurielemente, mis varem ei olnud omavahel seotud (või kuulusid isegi erinevatele kogukondadele). Taasleiutamist võib mõni riik või kogukond kasutada uue kollektiivse identiteedi kujundamiseks või ühise päritolu tõestamiseks. Aja jooksul võivad sellised taasleiutatud vormid saada vaimseks pärandiks, kui need saavad kogukonna igapäevaelu osaks ja neid antakse edasi järgmistele põlvkondadele, kuid taasleiutamise hetkel ei saa neid pidada pärandiks.

Mõnes keeles ja teadusharus, näiteks keeleteaduses, tehakse vahet millegi nõrga, kuid elus oleva elavdamiselning kadunu või väljasurnu taaselustamisel, kuid paljudes teistes keeltes on tegemist sünonüümidega. Konventsioonis peetakse nõrga ja ohustatud pärandi taastamist ja tugevdamist, st elavdamist peamiseks kaitsemeetmeks, samas kui juba hääbunud elementide elluäratamine jääb konventsiooni raamest välja.
Viimati uuendatud 26. aprillil 2016
Elavdamine
November 2019
ETKNRLP
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Elavdamine tähendab haavatavate, ohustatud ja kaitset vajavate tavade, oskuste ja teadmiste turgutamist, taastamist ja tugevdamist. Need peaksid olema vähemalt mingil määral elujõulised, muidu ei ole enam tegemist pärandiga. Arvestades, et vaimse kultuuripärandi mõiste hõlmab selle pidevat muutumist ning edasiandmist põlvest põlve, ei saa elavdada juba hääbunud ja kogukonnaliikmete mälust kustunud vaimset pärandit. Hääbunud traditsiooni, tava, teadmise või oskuse elluäratamine raamatute, muude kirjalike allikate või ajalooliste andmete abil ei ole konventsiooni mõistes elavdamine, kuna tegemist ei ole enam elava pärandiga. Sellisel juhul on tegemist leiutamise või taasleiutamisega, mis on teadlik, kindlatest huvidest ja eesmärgist (poliitilised, ideoloogilised, majanduslikud jne) lähtuv taasloomine või rekonstrueerimine. Selline rekonstruktsioon võib sisaldada kultuurielemente, mis varem ei olnud omavahel seotud (või kuulusid isegi erinevatele kogukondadele). Taasleiutamist võib mõni riik või kogukond kasutada uue kollektiivse identiteedi kujundamiseks või ühise päritolu tõestamiseks. Aja jooksul võivad sellised taasleiutatud vormid saada vaimseks pärandiks, kui need saavad kogukonna igapäevaelu osaks ja neid antakse edasi järgmistele põlvkondadele, kuid taasleiutamise hetkel ei saa neid pidada pärandiks. Mõnes keeles ja teadusharus, näiteks keeleteaduses, tehakse vahet millegi nõrga, kuid elus oleva elavdamiselning kadunu või väljasurnu taaselustamisel, kuid paljudes teistes keeltes on tegemist sünonüümidega. Konventsioonis peetakse nõrga ja ohustatud pärandi taastamist ja tugevdamist, st elavdamist peamiseks kaitsemeetmeks, samas kui juba hääbunud elementide elluäratamine jääb konventsiooni raamest välja.

Elavdamine

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |