Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides

Ene Lukka-Jegikjan Andreas Kalkun Käesoleval Euroopa kultuuripärandi aastal tutvustati neljas Eesti ülikoolis Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandit – Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias ja Eesti Maaülikoolis. Üles astusid vaimse kultuuripärandi eksperdid Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, teadusasutustest ja Rahvakultuuri Keskusest ning praktikud kihnu, seto ja võro kultuuriruumidest. Sihtrühmaks olid küll üliõpilased, kuid teretulnud olid ka kõik teised huvilised. Osalejaid oli kokku 175 inimest. Sündmusi vedasid eest Rahvakultuuri Keskuse vaimse kultuuripärandi osakond koostöös pärimuskultuuri spetsialisti Ene Lukka-Jegikjani ja ülikoolidega. Paul Hagu Veera Leas Vaimne kultuuripärand on teadmised, oskused, kombed ja tavad, mis on pärandatud edasi põlvest põlve ning seetõttu on selle elujõulisus suuresti noorte õlul. Vaimse kultuuripärandi päevad ülikoolides tutvustasid Eesti kultuuripärandit, et teadmine meie mitmekesisest ja rikkast kultuuripärandist ja nende kandjatest jõuaks kodudesse, innustaks inimesi vaimset kultuuripärandit mõistma, edasi andma ja väärtustama. On oluline mõista, et vaimne kultuuripärand pole tolmune ja seotud vaid minevikuga, vaid saab olla kaasaegne, trendikas ja inspireeriv ning muutub koos inimeste ja oludega. Iga üritus neljast oli omanäoline nii toimumispaiga, ettekannete kui kuulajatega tekkinud arutluste poolest. Ülesehituselt v

Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides

15. nov. 2018

Käesoleval Euroopa kultuuripärandi aastal tutvustati neljas Eesti ülikoolis Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandit (Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis ja Viljandi Kultuuriakadeemias ning Eesti Maaülikoolis)

Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides
Ene Lukka-Jegikjan
Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides
Andreas Kalkun

Käesoleval Euroopa kultuuripärandi aastal tutvustati neljas Eesti ülikoolis Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandit – Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias ja Eesti Maaülikoolis. Üles astusid vaimse kultuuripärandi eksperdid Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, teadusasutustest ja Rahvakultuuri Keskusest ning praktikud kihnu, seto ja võro kultuuriruumidest. Sihtrühmaks olid küll üliõpilased, kuid teretulnud olid ka kõik teised huvilised. Osalejaid oli kokku 175 inimest. Sündmusi vedasid eest Rahvakultuuri Keskuse vaimse kultuuripärandi osakond koostöös pärimuskultuuri spetsialisti Ene Lukka-Jegikjani ja ülikoolidega.

Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides
Paul Hagu
Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides
Veera Leas

Vaimne kultuuripärand on teadmised, oskused, kombed ja tavad, mis on pärandatud edasi põlvest põlve ning seetõttu on selle elujõulisus suuresti noorte õlul. Vaimse kultuuripärandi päevad ülikoolides tutvustasid Eesti kultuuripärandit, et teadmine meie mitmekesisest ja rikkast kultuuripärandist ja nende kandjatest jõuaks kodudesse, innustaks inimesi vaimset kultuuripärandit mõistma, edasi andma ja väärtustama. On oluline mõista, et vaimne kultuuripärand pole tolmune ja seotud vaid minevikuga, vaid saab olla kaasaegne, trendikas ja inspireeriv ning muutub koos inimeste ja oludega.

 

Iga üritus neljast oli omanäoline nii toimumispaiga, ettekannete kui kuulajatega tekkinud arutluste poolest. Ülesehituselt vaheldusid teoreetilisemad esitlused vaimse kultuuripärandi mõistest ja olemusest, UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsioonist ning nimekirjadest ja Eesti vaimse kultuuripärandi nimistust kihnu, seto ja võro kui UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kuuluvate vaimse kultuuripärandi nähtuste praktiseerivate kogukondade esindajate elulisemate näidetega. Samuti vahetusid etteastujad. Pärast ettekandeid andsid üliõpilased kuuldule-nähtule tagasiside, millest selgus, et Eestis asuvate kultuuriruumide tundmine on vähene, aga huvi ja vajadus selle teadmise järele on noortel olemas.

 

Vaimsest kultuuripärandist rääkis Tallinna Ülikoolis Euroopa kultuuripärandi aasta Eesti juhtnõukogu liige Marju Kõivupuu Tallinna Ülikoolist, selle päevaga oli seotud ka Kõivupuu juhitav ELU projekt "Märka pärandit linnas ja maastikul". Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis avas teemat Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule teadur ja lektor Elo-Hanna Seljamaa, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias ning Eesti Maaülikoolis Eesti Rahva Muuseumi teadur Anu Kannike.

 

Epp Tamm Rahvakultuuri Keskusest kutsus kaasa mõtlema küsimustele, kas saame rääkida ühisest Euroopa vaimsest kultuuripärandist UNESCO nimistus olevate näidete alusel ning milline on riikide ülene kultuuripärand.

 

Eesti vaimse kultuuripärandi nimistut ning erinevaid näiteid Eesti rikkalikust vaimsest kultuuripärandist nimistu sissekannete näol tutvustas Leelo Viita Rahvakultuuri Keskusest.

Kihnu kultuuriruumis toimuvast andsid ülevaate Mare Mätas (Tallinnas ja Tartus) ning Veera Leas (Pärnus ja Viljandis). Jagati Kihnus elamise ja kihnlaseks olemise muresid ja rõõme, vaadati kihnukeelset kirjandust ja käsitööd ning lauldi Kihnu laulu.

 

Setodest ja seto leelost kõnelesid seto pärimuse ekspert Elvi Nassar (Tallinnas), luuletaja ja muusik ning Eesti Kirjandusmuuseumi folklorist Andreas Kalkun (Pärnus ja Tartus) ning seto kultuuri eestvedaja, folklorist ja sootska Paul Hagu (Viljandis), kes ka ruumid leelost rõkkama panid.

 

UNESCO nimekirja kuuluvaist Võromaa suitsusaunatraditsioonidest kõneles Eda Veeroja, kes on suitsusauna propageerija ja Mooska talu perenaine. Kaasa võetud saunavihtade lõhn tekitas himu suitsusauna minna.

 

Viljandi Kultuuriakadeemias oli päev sissejuhatuseks kevadsemestril avatava uuele vabaainele „Vaimne kultuuripärand“.

 

Täname südamest kõiki kõnelejaid ja kuulajaid nende nelja huvitava ja inspireeriva päeva eest!

 

Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides

Vaata täpsemalt:

Eesti ja Euroopa vaimse kultuuripärandi päev

Viimati uuendatud 15. nov. 2018
Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides
Veebruar 2020
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Ene Lukka-Jegikjan Andreas Kalkun Käesoleval Euroopa kultuuripärandi aastal tutvustati neljas Eesti ülikoolis Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandit – Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias ja Eesti Maaülikoolis. Üles astusid vaimse kultuuripärandi eksperdid Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, teadusasutustest ja Rahvakultuuri Keskusest ning praktikud kihnu, seto ja võro kultuuriruumidest. Sihtrühmaks olid küll üliõpilased, kuid teretulnud olid ka kõik teised huvilised. Osalejaid oli kokku 175 inimest. Sündmusi vedasid eest Rahvakultuuri Keskuse vaimse kultuuripärandi osakond koostöös pärimuskultuuri spetsialisti Ene Lukka-Jegikjani ja ülikoolidega. Paul Hagu Veera Leas Vaimne kultuuripärand on teadmised, oskused, kombed ja tavad, mis on pärandatud edasi põlvest põlve ning seetõttu on selle elujõulisus suuresti noorte õlul. Vaimse kultuuripärandi päevad ülikoolides tutvustasid Eesti kultuuripärandit, et teadmine meie mitmekesisest ja rikkast kultuuripärandist ja nende kandjatest jõuaks kodudesse, innustaks inimesi vaimset kultuuripärandit mõistma, edasi andma ja väärtustama. On oluline mõista, et vaimne kultuuripärand pole tolmune ja seotud vaid minevikuga, vaid saab olla kaasaegne, trendikas ja inspireeriv ning muutub koos inimeste ja oludega. Iga üritus neljast oli omanäoline nii toimumispaiga, ettekannete kui kuulajatega tekkinud arutluste poolest. Ülesehituselt vaheldusid teoreetilisemad esitlused vaimse kultuuripärandi mõistest ja olemusest, UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsioonist ning nimekirjadest ja Eesti vaimse kultuuripärandi nimistust kihnu, seto ja võro kui UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kuuluvate vaimse kultuuripärandi nähtuste praktiseerivate kogukondade esindajate elulisemate näidetega. Samuti vahetusid etteastujad. Pärast ettekandeid andsid üliõpilased kuuldule-nähtule tagasiside, millest selgus, et Eestis asuvate kultuuriruumide tundmine on vähene, aga huusmuuseumi folklorist Andreas Kalkun (Pärnus ja Tartus) ning seto kultuuri eestvedaja, folklorist ja sootska Paul Hagu (Viljandis), kes ka ruumid leelost rõkkama panid.   UNESCO nimekirja kuuluvaist Võromaa suitsusaunatraditsioonidest kõneles Eda Veeroja, kes on suitsusauna propageerija ja Mooska talu perenaine. Kaasa võetud saunavihtade lõhn tekitas himu suitsusauna minna.   Viljandi Kultuuriakadeemias oli päev sissejuhatuseks kevadsemestril avatava uuele vabaainele „Vaimne kultuuripärand“.   Täname südamest kõiki kõnelejaid ja kuulajaid nende nelja huvitava ja inspireeriva päeva eest!   Vaata täpsemalt: Eesti ja Euroopa vaimse kultuuripärandi päev Tallinna Ülikoolis 8. 3. 2018 Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis 3. 4. 2018 Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias 19. 10. 2018  Eesti Maaülikoolis 25. 10. 2018

Käesoleval Euroopa kultuuripärandi aastal tutvustati neljas Eesti ülikoolis Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandit (Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis ja Viljandi Kultuuriakadeemias ning Eesti Maaülikoolis) Euroopa ja Eesti vaimse kultuuripärandi päev ülikoolides

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |