Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

Eesti Folkloorinõukogu ja Rahvakultuuri Keskuse ühine koostööprojekt, sanditamis-kombestikku populariseeriv aktsioon „Hakkame santima!“ kutsus 2019. a kõiki kadri- ja mardisante ennast rahvaloendusele kirja panema. Üleriigilisel mardi- ja kadrisantide rahvaloendusel pani sel aastal end kirja 325 seltskonda mardisante ja 276 seltskonda kadrisante, kokku 3 929 inimest. Kõige rohkem sanditajaid ehk 139 seltskonda oli Harjumaal (22,9 % sanditajate koguarvust), järgnes Tartumaa 68 grupiga (11,2% sanditajate koguarvust) ja Raplamaa 65 grupiga (10,7% sanditajate koguarvust). Suur hulk sanditajaid oli ka Pärnumaal, 55 seltskond (9,1 % sanditajate koguarvust) ja Võrumaal, 42 seltskonda (7% sanditajate koguarvust). Mardi- ja kadrisantide rahvaloendusele pandi end kirja kõigist maakondadest. „Hakkame santima!“ aktsiooni maakondades aitasid läbi viia piirkondlikud kuraatorid, kelle üheks ülesandeks oli ka jagada teavet kadrisantide rahvaloenduse kohta ja innustada inimesi minema katri jooksma. Kuraatorite sõnul on kadrijooksmine endiselt au sees. „Selle aasta kadripäeva ajal nägin sotsiaalmeedias väga rohkelt paljude tuttavate postitusi, kes kõik olid kadriks käinud“ kommenteeris Läänemaa kuraator Marju Viitmaa. Kadrisandi rahvaloenduse tulemused kinnitasid, et kadri- ja mardisandiks käimine on jätkuvalt elav traditsioon ning lisaks lasteaedadele ja koolidele joostakse katri ka traditsioonilisel viisil, tänav

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!
''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

 

Eesti Folkloorinõukogu ja Rahvakultuuri Keskuse ühine koostööprojekt, sanditamis-kombestikku populariseeriv aktsioon „Hakkame santima!“  kutsus 2019. a kõiki kadri- ja mardisante ennast rahvaloendusele kirja panema.


Üleriigilisel mardi- ja kadrisantide rahvaloendusel pani sel aastal end kirja 325 seltskonda mardisante ja 276 seltskonda kadrisante, kokku 3 929 inimest. Kõige rohkem sanditajaid ehk 139 seltskonda oli Harjumaal (22,9 % sanditajate koguarvust), järgnes Tartumaa 68 grupiga (11,2% sanditajate koguarvust) ja Raplamaa 65 grupiga (10,7% sanditajate koguarvust). Suur hulk sanditajaid oli ka Pärnumaal, 55 seltskond (9,1 % sanditajate koguarvust) ja Võrumaal, 42 seltskonda (7% sanditajate koguarvust). Mardi- ja kadrisantide rahvaloendusele pandi end kirja kõigist maakondadest.

 

„Hakkame santima!“ aktsiooni maakondades aitasid läbi viia piirkondlikud kuraatorid, kelle üheks ülesandeks oli ka jagada teavet kadrisantide rahvaloenduse kohta ja innustada inimesi minema katri jooksma. Kuraatorite sõnul on kadrijooksmine endiselt au sees. „Selle aasta kadripäeva ajal nägin sotsiaalmeedias väga rohkelt paljude tuttavate postitusi, kes kõik olid kadriks käinud“ kommenteeris Läänemaa kuraator Marju Viitmaa. Kadrisandi rahvaloenduse tulemused kinnitasid, et kadri- ja mardisandiks käimine on jätkuvalt elav traditsioon ning lisaks lasteaedadele ja koolidele joostakse katri ka traditsioonilisel viisil, tänavatel ukselt uksele käies, ka 2-4 liikmelised sõpruskonnad, pered ja ka suuremad kollektiivid ja külakogukonnad.


Lisaks üleskutsele minna 24. novembril kadrisanti jooksma toimus aktsiooni raames ka palju teisi sündmusi, näiteks hulgaliselt koolitusi ja kadripidusid.

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

„Hakkame santima!“ mentorkoolitused 
Kuna aktsiooni üks eesmärke on inimeste teadlikkuse tõstmine, eelnesid kadrijooksmisele koolitused sanditamiskombestiku tähendustest ning kombestiku praktilised läbimängimised. Rahvakultuuri Keskuse vaimse kultuuripärandi osakonna eestvedamisel toimusid neljas piirkonnas (Tallinn, Tartu, Haapsalu ja Kohtla-Järve) kahepäevased mentorkoolitused, millest esimene päev keskendus sanditamiskombestiku tähendusele ja praktilisele läbitegemisele ning teine päev keskendus oskustele ja teadmistele inimeste kaasamiseks. Mentorkoolituste lektoriteks olid Reet Hiiemäe ja Kairi Leivo, kogukonna kaasamise teemadel kõnelesid Eha Paas, Ivika Nõgel ja Krista Habakukk.

 

Mentorkoolitused olid suunatud ennekõike õpetajate ja eestvedajate koolitamisele, kes annaksid saadud teadmised oma kogukonnaliikmetele edasi, olgu siis lasteaias, koolis, külaseltsis, huviringis või mujal. Jõgevamaa kuraator Pille Tutt ütles, et tema sai mentorkoolitustelt palju uusi teadmisi ja nippe, kuigi on ise oma külaseltsiga sageli katri 

jooksnud. „Minu jaoks oli uus teadmine näiteks kadrisantide hambaraha küsimine, samuti ka see, et ka kadrid võivad kättemaksuks teha trikke, kui neid sisse ei lasta. Väga mõnus oli ka Kairi Leivo praktikum, kus ta rõhutas just improvisatsiooni ja vajalikkust leida ise kadripere juhina erinevaid spontaanseid lahendusi, kuna ei või teada, milline situatsioon sind võõrasse kodusse minnes ees ootab“, rääkis Tutt.


Koolitustelt hinnatigi kõige enam „teiste praktilisi kogemusi ja näiteid“, „huvitavaid fakte päris elust“ ja ülevaadet kadrisanditamise olukorrast tänapäeval.  „Praktiline töö andis rohkelt teadmisi, kuidas võib erinevaid olukordi lahendada, samuti sai palju uusi nippe teistelt kaaslastelt“, kommenteeris üks koolitusel osalenu.

 

Rahvakalendri kombestiku koolitaja Reet Hiiemäe: „James Bondil ja kadrisandil on ühist niipalju, et mõlemad teavad, mis tunne on varjuda ühe pika traditsiooniga tähtpäevatähistuse raames maskeeringu taha.“ „Eestlastele hästi tuntud kadrisantide heledat riietust on mõned uurijad samuti seostanud kujutelmaga teispoolsusest ja hingedest. Ent samuti on arvatud, et kadrisantide riietus rõhutab ilu või lihtsalt kontrasti tumeda ja hatuse välimusega mardisantidega ning sümboliseerib peagi langema hakkavat lund.“(Reet Hiiemäe)

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!
''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

Koostöö rahvamajade ja muuseumidega

Lisaks mentorkoolitustele toimusid maakondades koostöös kohalike rahvamajade ja muuseumidega mitmed eraldi kadrikombestiku koolitused kogukonnaliikmetele.

 
Õppevideod
Kadrisantide ja nende kombestikuga sai tutvust teha ka õppevideote vahendusel. Koostöös Eesti Folkloorinõukogu noortekoja ja Eesti Vabaõhumuuseumiga valmisid lühiklipid, mis tutvustasid, kuidas maskeerida kadripere liikmeid ja mis rollid neil on. Kõik õppeklipid on kättesaadavad „Hakkame santima!“ youtube kanalis, vaata SIIN

 

Kadripäev- kõikide rahvaste põline komme

„Hakkame santima!“ aktsioon on juba teist aastat rahvusvaheline ning lisaks kohalikele kadridele ja martidele käivad sanditamas ka külla kutsutud väliskollektiivid. Sellel aastal olid oma sanditamiskombeid näitamas kaks kollektiivi Lätist, Narvas tegutsev vene folkloorirühm Guselki ning isurite laulu- ja tantsuansambel.

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!
''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

Kadripidu Viljandis
Aktsioon lõppes kadripäeval, 25. novembril suure Kadripeoga Pärimusmuusika Aidas, kus osalesid lisaks eelpoolnimetatud külaliskollektiividele ka CIOFF Latvia kokku pandud kolmeliikmeline kadrisandi pere ning isurite laulu- ja tantsuansambel, kes viis läbi ka isuri traditsioonilise pakutrüki töötoa.


Kadripidu oli lavastuslik jutustus nii eesti kui ka teiste rahvaste kadri- ja mardikommetest, mille lavastas kauniks kunstiliseks tervikuks rändteater Vaba Vanker.


Üks õige kadripidu ei saa mööduda ilma meie endi kadrisantideta. Eesti kadrisandi-kombestikku tutvustasid peol kaks väga vahvat ja vägevat Kadriperet: Aida ja Karksi kadrid.

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!
''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

Uuskasutuskeskus ja mardikad Coopi toidupoes

„Hakkame santima!“ aktsiooni üks unistusi oli tuua kadri- ja mardipäev, kui meie oma põlised rahvakalendri pühad, nii kaubanduses, kui linnaruumis nähtavamaks. Lisaks suurimatele koostööpartneritele, Uuskasutuskeskusele ja Coop Eestile, valmistas rõõmu ka kommivabrik Kalev, kes meile sobival ajal mardi- ja kadrisandi kommisegu turule tõi.  Inimesi kutsusid kadrisanditama ka 16 välireklaami piilarit, mis olid paigutatud igasse maakonda.

 

Koostöö Uuskasutuskeskusega

Uuskasutuskeskuse poodides olid välja pandud kadrisandi-riiete leiunurgad, samuti sai Tallinna poodides meisterdamisnurgas teha kadrimaski. 

 

Koostöö Coopiga

Lihavõtete, jõulude ja halloweeni ajal on toidupoodides ja kaubanduskeskustes temaatilised väljapanekud, kuid meie enda kultuurist pärit traditsioonilisi tähtpäevi peale vabariigi aastapäeva ei kajastata üheski toidupoes.  Coop Eesti juhtkond oli kadri- ja mardipäeva kauplusteses nähtavaks- toomise ideega meelsasti nõus ning nõnda saigi näha Maksimarketites, Konsumites ja teistes Coopi poodides riiulite vahel piilumas „Hakkame santima!“ mardikaid, kes viitasid mardi- ja kadriandide asukohale. Samuti kaunistasid kadri- ja mardisandid novembrikuiste Coopi uudiskirjade esilehti, mis jõudsid tuhandete eestlaste postkastidesse.

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

Kadri Voorand ja kadrilaul

Tänavu valmistas suurt rõõmu meie imeline patroon Kadri Voorand, kelle hääl esitas kaupluste siseraadios üleskutse minna kadri- ja mardisanti jooksma. Kadrisanditamise toetuseks sai loodud isegi kadrilaul, mis on just niisama helge, muinasjutuline ja kaunis kui armastatud Eesti laulja ise.


"Nüüd täiskasvanuna olen suurtel lavadel kadrilaule esitanud küll professionaalse muusikuna, kuid siiski tuleb sisse toonane mõnus ärevus ja ettekujutus erinevaist pererahvaist ja kadriõnnest. Midagi ürgset ja sügavkultuurset on selles vanas ja rikkas traditsioonis,“ ütleb muusik Kadri Voorand. "Eks see ihaldatuim saak olidki ehk kommid, kuigi õunad andsid saagikotile jälle tunnustavat mahtu. Alati naasime uhke tunde ja uute ning suursuguste ideedega järgmiseks aastaks," meenutas muusik Kadri Voorand katri jooksmist.

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!
''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

Tuhat tänu!

„Hakkame santima!“ aktsioon tänab kõiki koostööpartnereid, artiklite kirjutajaid ja avaldajaid, maakondlikke kuraatoreid, vabatahtlikke kadripidude ja koolituste korraldajaid, lektoreid, kohalikke folkloorirühmi ja kogukondi, kes panustasid kadripäeva nähtavamaks muutmisele!


Kohtumiseni juba järgmise aasta mardipäeval!

 

Tekst: Valikuliselt EFN kuukirjast detsember 2019

 

Kati Taal

" Hakkame santima!" projektijuht 

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!
Viimati uuendatud 23. jaan. 2020
Veebruar 2020
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Eesti Folkloorinõukogu ja Rahvakultuuri Keskuse ühine koostööprojekt, sanditamis-kombestikku populariseeriv aktsioon „Hakkame santima!“ kutsus 2019. a kõiki kadri- ja mardisante ennast rahvaloendusele kirja panema. Üleriigilisel mardi- ja kadrisantide rahvaloendusel pani sel aastal end kirja 325 seltskonda mardisante ja 276 seltskonda kadrisante, kokku 3 929 inimest. Kõige rohkem sanditajaid ehk 139 seltskonda oli Harjumaal (22,9 % sanditajate koguarvust), järgnes Tartumaa 68 grupiga (11,2% sanditajate koguarvust) ja Raplamaa 65 grupiga (10,7% sanditajate koguarvust). Suur hulk sanditajaid oli ka Pärnumaal, 55 seltskond (9,1 % sanditajate koguarvust) ja Võrumaal, 42 seltskonda (7% sanditajate koguarvust). Mardi- ja kadrisantide rahvaloendusele pandi end kirja kõigist maakondadest. „Hakkame santima!“ aktsiooni maakondades aitasid läbi viia piirkondlikud kuraatorid, kelle üheks ülesandeks oli ka jagada teavet kadrisantide rahvaloenduse kohta ja innustada inimesi minema katri jooksma. Kuraatorite sõnul on kadrijooksmine endiselt au sees. „Selle aasta kadripäeva ajal nägin sotsiaalmeedias väga rohkelt paljude tuttavate postitusi, kes kõik olid kadriks käinud“ kommenteeris Läänemaa kuraator Marju Viitmaa. Kadrisandi rahvaloenduse tulemused kinnitasid, et kadri- ja mardisandiks käimine on jätkuvalt elav traditsioon ning lisaks lasteaedadele ja koolidele joostakse katri ka traditsioonilisel viisil, tänavatel ukselt uksele käies, ka 2-4 liikmelised sõpruskonnad, pered ja ka suuremad kollektiivid ja külakogukonnad. Lisaks üleskutsele minna 24. novembril kadrisanti jooksma toimus aktsiooni raames ka palju teisi sündmusi, näiteks hulgaliselt koolitusi ja kadripidusid. „Hakkame santima!“ mentorkoolitused Kuna aktsiooni üks eesmärke on inimeste teadlikkuse tõstmine, eelnesid kadrijooksmisele koolitused sanditamiskombestiku tähendustest ning kombestiku praktilised läbimängimised. Rahvakultuuri Keskuse vaimse kultuuripärandi osakonnaus ja ettekujutus erinevaist pererahvaist ja kadriõnnest. Midagi ürgset ja sügavkultuurset on selles vanas ja rikkas traditsioonis,“ ütleb muusik Kadri Voorand. "Eks see ihaldatuim saak olidki ehk kommid, kuigi õunad andsid saagikotile jälle tunnustavat mahtu. Alati naasime uhke tunde ja uute ning suursuguste ideedega järgmiseks aastaks," meenutas muusik Kadri Voorand katri jooksmist. Tuhat tänu! „Hakkame santima!“ aktsioon tänab kõiki koostööpartnereid, artiklite kirjutajaid ja avaldajaid, maakondlikke kuraatoreid, vabatahtlikke kadripidude ja koolituste korraldajaid, lektoreid, kohalikke folkloorirühmi ja kogukondi, kes panustasid kadripäeva nähtavamaks muutmisele! Kohtumiseni juba järgmise aasta mardipäeval!   Tekst: Valikuliselt EFN kuukirjast detsember 2019   Kati Taal " Hakkame santima!" projektijuht 

''Hakkame santima!'' 2019 luges üle kadri- ja mardisandid!

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |