Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Hakkame santima!

Aktsioon "Hakkame santima!" on kutsutud ellu Euroopa kultuuripärandiaastal 2018 selleks, et meie mitmekesine ja põnev sanditamistraditsioon püsiks elavas kasutuses. Projekti veab eest Eesti Folkloorinõukogu koos Rahvakultuuri Keskusega. Koguinfo kodulehel www. mardipaev. com Sügistalvisel ajal sanditamas käimine ja enda maskeerimine on iidne ning kõikidele läänemeresoomlastele omane tava. Pea iga põlisrahva kultuurist võib leida paralleele meie kadri- ja mardisantidele, olgu selleks siis näiteks Tiibeti kloostrites tehtavad rituaalsed maskeeritud pühad tantsud Losari festivali ajal, Itaalias Sardiinia piirkonnas ringi liikuvad lambanahkadesse mässitud ja puidust looma- ja inimese maske kandvad sandid või Baierimaal jõulude aegu ringi liikuvad hirmutavad Krampuse-karakterid. Sanditamiskombestik on põnev, rikas ja igati väärt järgimist. Hakkame santima! 2019 "Hakkame santima!" aktsiooni 2019. a kulminatsiooniks on 24. novembril (kadrilaupäeval) üle-eestiline kadrisandi jooksmine. Sel aastal toimub mardi- ja kadrisantide rahvaloendus (vaata rahvaloenduse tulemusi www. mardipaev. com ) ehk loeme kokku kõik kadri- ja mardisandid! Kutsume üles marti ja katri jooksma ja aidata külvata õnne paljudesse Eestimaa kodudesse! Näitame üheskoos, et mardis- ja kadriskäimine ei ole Eestis kuhugi kadunud ning on endiselt kirev, lõbus ja unikaalne osa meie kultuuripärandist! Rahva Raamatusse tuli müüki meie nõutud mardi- ja kadrisandi kombestikku

Hakkame santima!

Hakkame santima!

 

Aktsioon "Hakkame santima!" on kutsutud ellu Euroopa kultuuripärandiaastal 2018 selleks, et meie mitmekesine ja põnev sanditamistraditsioon püsiks elavas kasutuses. Projekti veab eest Eesti Folkloorinõukogu koos Rahvakultuuri Keskusega.

Koguinfo kodulehel www.mardipaev.com

 

Sügistalvisel ajal sanditamas käimine ja enda maskeerimine on iidne ning kõikidele läänemeresoomlastele omane tava. Pea iga põlisrahva kultuurist võib leida paralleele meie kadri- ja mardisantidele, olgu selleks siis näiteks Tiibeti kloostrites tehtavad rituaalsed maskeeritud pühad tantsud Losari festivali ajal, Itaalias Sardiinia piirkonnas ringi liikuvad lambanahkadesse mässitud ja puidust looma- ja inimese maske kandvad sandid või Baierimaal jõulude aegu ringi liikuvad hirmutavad Krampuse-karakterid. 

Sanditamiskombestik on põnev, rikas ja igati väärt järgimist. Hakkame santima!

Hakkame santima!
Hakkame santima!

2019

"Hakkame santima!" aktsiooni 2019. a kulminatsiooniks on 24. novembril (kadrilaupäeval) üle-eestiline kadrisandi jooksmine.

Sel aastal toimub mardi- ja kadrisantide rahvaloendus (vaata rahvaloenduse tulemusi www.mardipaev.com) ehk loeme kokku kõik kadri- ja mardisandid! Kutsume üles marti ja katri jooksma ja aidata külvata õnne paljudesse Eestimaa kodudesse!
Näitame üheskoos, et mardis- ja kadriskäimine ei ole Eestis kuhugi kadunud ning on endiselt kirev, lõbus ja unikaalne osa meie kultuuripärandist!

 

Rahva Raamatusse tuli müüki meie nõutud mardi- ja kadrisandi kombestikku tutvustav raamat: Abiks mardi- ja kadrisandile.

 

Sel aastal jõudis mardi- ja kadrisandi teema lõpuks ka kaubandusse. Coop pani välja plakatid infoga, mida külla tulnud martidele ja kadrile tänutäheks anda. Samuti leiavad usinamad kommiletist mardi- ja kadripäeva teemalisi kommipakke.

Kadrisant on õnne pant!

 

Lisainfo, videoid ja õppematerjale www.mardipaev.com ja

https://www.facebook.com/hakkamesantima/

 

Kui mardid olid lärmakad ja karused, siis kadrid on kaunid ja tasased. Lisaks kuulutavad kadrid välja ka järgmised pühad, milleks on jõulud!

Hakkame santima!
Hakkame santima!
Hakkame santima!

 

Kuidas esikadrid peaminister Jüri Ratase juures ja Kultuuriministeeriumis käisid ja millise kadrilaulu kadrisanditraditsiooni toetuseks kirjutas Kadri Voorand (https://www.youtube.com/watch?v=yQrwFaY0kEg).

Kadri Voorand: "Katri olen jooksnud alates sellest, kui olin pisike tüdrukutirts. Põhjalik ettevalmistus nii eeskava kui kostüümide osas oli iga-aastane tava."

"Eks see ihaldatuim saak olidki ehk kommid, kuigi õunad andsid saagikotile jälle tunnustavat mahtu. Alati naasime uhke tunde ja uute ning suursuguste ideedega järgmiseks aastaks," meenutas muusik. "Nüüd täiskasvanuna olen suurtel lavadel kadrilaule esitanud küll professionaalse muusikuna, kuid siiski tuleb sisse toonane mõnus ärevus ja ettekujutus erinevaist pererahvaist ja kadriõnnest. Midagi ürgset ja sügavkultuurset on selles vanas ja rikkas traditsioonis."  err.ee

 

„Hakkame santima!“ 2019 lõppes tänupeo ja suure kadripeoga kadripäeval 25. nov Viljandis Pärimusmuusika Aidas.

Järgmisel aastal kohtume jälle, siis fookuses taas mardipäev ja mardipidu Tartus.

Hakkame santima!
Hakkame santima!
Mardikesed. Foto: Andres Treial
Hakkame santima!
Mardid. Foto: Andres Treial

 

2018

Aktsioon "Hakkame santima!" sai hoo sisse 2018. a Eesti Folkloorinõukogu vedamisel koostöös Rahvakultuuri Keskusega ja oli üks Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 sõlmsündmustest Eestis.

"Hakkame santima!" aktsiooni sisuks on käesoleva aasta sügisel, mardipäeva ajal toimuv üle-eestiline mardisandi jooksmine. Lisaks sellele toimub mitmeid põnevaid mardi-ja kadrisandikombestikku tutvustavaid ja maskide valmistamise koolitusi ning töötubasid, kogumiskonkurss "Märka marti!", rahvusvaheline sanditamiskombestiku konverents "Ukselt uksele, ajast aega" (korraldab NEFA Tartu Rühm), saab näha põnevaid, oma maa sanditamiskombestikku tutvustavaid väliskollektiive ja palju muud. 

Hakkame santima!
Mardipere. Foto: Andres Treial
Hakkame santima!
Hakkame santima!

 

Jälgi aktsiooni "Hakkame santima!" infot kodulehel www.mardipaev.com ja fb lehel Hakkamesantima

 

 

Hakkame santima!
Kujunduse autor: Liisa Murdvee
Viimati uuendatud 23. jaan. 2020
Hakkame santima!
Veebruar 2020
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Aktsioon "Hakkame santima!" on kutsutud ellu Euroopa kultuuripärandiaastal 2018 selleks, et meie mitmekesine ja põnev sanditamistraditsioon püsiks elavas kasutuses. Projekti veab eest Eesti Folkloorinõukogu koos Rahvakultuuri Keskusega. Koguinfo kodulehel www. mardipaev. com Sügistalvisel ajal sanditamas käimine ja enda maskeerimine on iidne ning kõikidele läänemeresoomlastele omane tava. Pea iga põlisrahva kultuurist võib leida paralleele meie kadri- ja mardisantidele, olgu selleks siis näiteks Tiibeti kloostrites tehtavad rituaalsed maskeeritud pühad tantsud Losari festivali ajal, Itaalias Sardiinia piirkonnas ringi liikuvad lambanahkadesse mässitud ja puidust looma- ja inimese maske kandvad sandid või Baierimaal jõulude aegu ringi liikuvad hirmutavad Krampuse-karakterid. Sanditamiskombestik on põnev, rikas ja igati väärt järgimist. Hakkame santima! 2019 "Hakkame santima!" aktsiooni 2019. a kulminatsiooniks on 24. novembril (kadrilaupäeval) üle-eestiline kadrisandi jooksmine. Sel aastal toimub mardi- ja kadrisantide rahvaloendus (vaata rahvaloenduse tulemusi www. mardipaev. com ) ehk loeme kokku kõik kadri- ja mardisandid! Kutsume üles marti ja katri jooksma ja aidata külvata õnne paljudesse Eestimaa kodudesse! Näitame üheskoos, et mardis- ja kadriskäimine ei ole Eestis kuhugi kadunud ning on endiselt kirev, lõbus ja unikaalne osa meie kultuuripärandist! Rahva Raamatusse tuli müüki meie nõutud mardi- ja kadrisandi kombestikku tutvustav raamat: Abiks mardi- ja kadrisandile. Sel aastal jõudis mardi- ja kadrisandi teema lõpuks ka kaubandusse. Coop pani välja plakatid infoga, mida külla tulnud martidele ja kadrile tänutäheks anda. Samuti leiavad usinamad kommiletist mardi- ja kadripäeva teemalisi kommipakke. Kadrisant on õnne pant! Lisainfo, videoid ja õppematerjale www. mardipaev. com ja https://www. facebook. com/hakkamesantima/ Kui mardid olid lärmakad ja karused, siis kadrid on kaunid ja tasased. Lisaks kuulutavad kadrid välja ka järgmised pühad, milleks on jõoo sisse 2018. a Eesti Folkloorinõukogu vedamisel koostöös Rahvakultuuri Keskusega ja oli  üks Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 sõlmsündmustest Eestis. "Hakkame santima!" aktsiooni sisuks on käesoleva aasta sügisel, mardipäeva ajal toimuv üle-eestiline mardisandi jooksmine. Lisaks sellele toimub mitmeid põnevaid mardi-ja kadrisandi kombestikku tutvustavaid ja maskide valmistamise koolitusi ning töötubasid, kogumiskonkurss "Märka marti!" , rahvusvaheline sanditamiskombestiku konverents "Ukselt uksele, ajast aega" (korraldab NEFA Tartu Rühm), saab näha põnevaid, oma maa sanditamiskombestikku tutvustavaid väliskollektiive ja palju muud.   Mardipere. Foto: Andres Treial   Jälgi aktsiooni "Hakkame santima!" infot kodulehel  www. mardipaev. com  ja fb lehel Hakkamesantima     Kujunduse autor: Liisa Murdvee

Hakkame santima!

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |