Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Kuidas Väägvere sepp rikkaks sai

Kuidas Väägvere sepp rikkaks sai Kahest üsna sarnasest jutuvariandist on siin esimene küll kokkusurutud, kuid ometi terviklik. Teine, varasem üleskirjutus aga toob esile mitmeid üksikasju, jutt on värvikam, ehkki kooliõpilasest kirjapanijal on sekka sattunud sõnu, mida suulises kõnes tavaliselt ei pruugitud (75-aastane vanaisa vaevalt et kasutas väljendeid, nagu "polnud viimasel midagi selle vastu"). 17. Siin Väägveres oli sepp, ja temale oli unes öeldud: "Mine Tallinna, saad rikkast. " See mõelnud: "Kurat, unenägu või asja, ei see tähenda midagi. " Teisel öösel jälle öeldud: "Mine Tallinna, saad rikkast. " Kõnelnud naisele ka, et mis see nüüd on? Kolmas öö olnud jälle. Öeldud: "Mina sulle neljandat korda ei ütle. Mine Tallinna, saad rikkast. " Tema siis läinud. Kõndinud sadamas ja saanud seal laevameestega kokku ja arutanud üht ja teist. Vaadanud seal neid sepaasju ja. Õhtu tulnud kätte. Ta siis kurtnud, et: "Näe, tühja pärast tulin siia - asja ees, teist taga, mis sest kasu. Nägin unes, et öeldi: "Mine Tallinna, saad rikkast. "" See laevamees ütles siis: "Näe, minule juhatati ka unes, et seal Tartu lähedal on Väägvere küla, seal on üks sepp ja tema alasipaku all on kullakast. " See sepp hakkas siis juba taipama, milles asi on. Läks koju ja saigi selle sealt kätte. Ja see on täitsa sündinud lugu. Sepp on nüüd ära, seal on kooperatiivi maja nüüd. Ise rää
 

Kuidas Väägvere sepp rikkaks sai


            Kahest üsna sarnasest jutuvariandist on siin esimene küll kokkusurutud, kuid ometi terviklik. Teine, varasem üleskirjutus aga toob esile mitmeid üksikasju, jutt on värvikam, ehkki kooliõpilasest kirjapanijal on sekka sattunud sõnu, mida suulises kõnes tavaliselt ei pruugitud (75-aastane vanaisa vaevalt et kasutas väljendeid, nagu "polnud viimasel midagi selle vastu").


17.


            Siin Väägveres oli sepp, ja temale oli unes öeldud: "Mine Tallinna, saad rikkast." See mõelnud: "Kurat, unenägu või asja, ei see tähenda midagi."

            Teisel öösel jälle öeldud: "Mine Tallinna, saad rikkast." Kõnelnud naisele ka, et mis see nüüd on?

            Kolmas öö olnud jälle. Öeldud: "Mina sulle neljandat korda ei ütle. Mine Tallinna, saad rikkast."

            Tema siis läinud. Kõndinud sadamas ja saanud seal laevameestega kokku ja arutanud üht ja teist. Vaadanud seal neid sepaasju ja.

            Õhtu tulnud kätte. Ta siis kurtnud, et: "Näe, tühja pärast tulin siia - asja ees, teist taga, mis sest kasu. Nägin unes, et öeldi: "Mine Tallinna, saad rikkast.""

            See laevamees ütles siis: "Näe, minule juhatati ka unes, et seal Tartu lähedal on Väägvere küla, seal on üks sepp ja tema alasipaku all on kullakast."

            See sepp hakkas siis juba taipama, milles asi on. Läks koju ja saigi selle sealt kätte.

            Ja see on täitsa sündinud lugu. Sepp on nüüd ära, seal on kooperatiivi maja nüüd.

            Ise rääkis seda lugu.

RKM II 367, 85/7 (5) < Pilpaküla - M. Hiiemäe < Juhan Verret, sünd. 1907. a. (1983).


18.

Unenäo läbi rikkaks


            Kord neljapäeva öösel näidatud Väägvere sepale unes palju raha ja öeldud, et mine Tallinna, siis saad rikkaks. Sepp pole seda tähelegi pannud.

            Teise neljapäeva ööl olevat ta niisamasugust und näinud. Ka sel korral pole sepp läinud. Kui aga kolmas neljapäev sama und näinud, siis võtnud ta kätte ja läinudki.

            Jõudnud keskpäevaks Tallinna. Võõras kohas ei ole saanud kuhugi minna. Kõndinud kohast teise, kuni jõudnud sadama. Et juba üsna hiline olnud, kõndinud sadamas vähe inimesi. Sepal pole olnud seal sõpru ega sugulasi ja seepärast polnud tal ka kuskilgi ööbida. Korraga tulnud ta juurde võõras mees, nad hakanud kõnelema. Lõpuks kutsunud võõras seppa enda poole öömajale. Muidugi polnud viimasel midagi selle vastu. Minnes rääkinud sepp, mille pärast ta tulnud. Võõras löönud käega ja öelnud: "Tühi lori, mulle näidati ka unes, et mine Tartu, siis saad rikkaks. Ei mina läinud. Õpetati veel, et mine Tartust läbi, Vara-Alatskivi teed välja, kuni jõuad Väägvereni. Sääl elab üks sepp. Neljapäeva ööl mine sepikotta ja hakka alasipaku alt maad kaevama. Küll siis saad rikkaks."

            Sepp pole selle pääle midagi öelnud. Saanud aga kohe aru, et tema sepikojas alasi all ongi rahaauk.

            Järgmisel päeval läinud sepp koju. Kui neljapäev tulnud, teinud sepp päev läbi hoolega tööd, õhtul pole aga ta magama läinud, vaid hakanud alasipaku alt kaevama. Kui kell umbes kaksteist saanud, kuulnud sepp, nagu oleks salk ratsanikke mööda kihutanud. Siis aga kaevanud ta üles neljakandilise paetüki. Sääl all olnud väikese kastiga kuldrublad. Kui ta nad üle lugenud, olnud neid 5000 tükki. Siis ostnud sepp endale Elistveresse ilusa talu ühes kõige tarberiistade ja loomadega.

ERA II 239, 391/4 (2) < Vara v., Matjama k. - Õp. Härda Uuli juhendamisel L. Karm, IV kl. < vanaisa Gustav Herman, 75. a. (1939).

Viimati uuendatud 10. märtsil 2009
Kuidas Väägvere sepp rikkaks sai
Veebruar 2020
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Kuidas Väägvere sepp rikkaks sai Kahest üsna sarnasest jutuvariandist on siin esimene küll kokkusurutud, kuid ometi terviklik. Teine, varasem üleskirjutus aga toob esile mitmeid üksikasju, jutt on värvikam, ehkki kooliõpilasest kirjapanijal on sekka sattunud sõnu, mida suulises kõnes tavaliselt ei pruugitud (75-aastane vanaisa vaevalt et kasutas väljendeid, nagu "polnud viimasel midagi selle vastu"). 17. Siin Väägveres oli sepp, ja temale oli unes öeldud: "Mine Tallinna, saad rikkast. " See mõelnud: "Kurat, unenägu või asja, ei see tähenda midagi. " Teisel öösel jälle öeldud: "Mine Tallinna, saad rikkast. " Kõnelnud naisele ka, et mis see nüüd on? Kolmas öö olnud jälle. Öeldud: "Mina sulle neljandat korda ei ütle. Mine Tallinna, saad rikkast. " Tema siis läinud. Kõndinud sadamas ja saanud seal laevameestega kokku ja arutanud üht ja teist. Vaadanud seal neid sepaasju ja. Õhtu tulnud kätte. Ta siis kurtnud, et: "Näe, tühja pärast tulin siia - asja ees, teist taga, mis sest kasu. Nägin unes, et öeldi: "Mine Tallinna, saad rikkast. "" See laevamees ütles siis: "Näe, minule juhatati ka unes, et seal Tartu lähedal on Väägvere küla, seal on üks sepp ja tema alasipaku all on kullakast. " See sepp hakkas siis juba taipama, milles asi on. Läks koju ja saigi selle sealt kätte. Ja see on täitsa sündinud lugu. Sepp on nüüd ära, seal on kooperatiivi maja nüüd. Ise rääkis seda lugu. RKM II 367, 85/7 (5) < Pilpaküla - M. Hiiemäe < Juhan Verret, sünd. 1907. a. (1983). 18. Unenäo läbi rikkaks Kord neljapäeva öösel näidatud Väägvere sepale unes palju raha ja öeldud, et mine Tallinna, siis saad rikkaks. Sepp pole seda tähelegi pannud. Teise neljapäeva ööl olevat ta niisamasugust und näinud. Ka sel korral pole sepp läinud. Kui aga kolmas neljapäev sama und näinud, siis võtnud ta kätte ja läinudki. Jõudnud keskpäevaks Tallinna. Võõras kohas ei ole saanud kuhugi minna. Kõndinud kohast teise, kuni jõudnuduot;             Sepp pole selle pääle midagi öelnud. Saanud aga kohe aru, et tema sepikojas alasi all ongi rahaauk.             Järgmisel päeval läinud sepp koju. Kui neljapäev tulnud, teinud sepp päev läbi hoolega tööd, õhtul pole aga ta magama läinud, vaid hakanud alasipaku alt kaevama. Kui kell umbes kaksteist saanud, kuulnud sepp, nagu oleks salk ratsanikke mööda kihutanud. Siis aga kaevanud ta üles neljakandilise paetüki. Sääl all olnud väikese kastiga kuldrublad. Kui ta nad üle lugenud, olnud neid 5000 tükki. Siis ostnud sepp endale Elistveresse ilusa talu ühes kõige tarberiistade ja loomadega. ERA II 239, 391/4 (2) < Vara v. , Matjama k. - Õp. Härda Uuli juhendamisel L. Karm, IV kl. < vanaisa Gustav Herman, 75. a. (1939).

Kuidas Väägvere sepp rikkaks sai
Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |