2019 Lühiloengud vaimsest kultuuripärandist
Vaimse kultuuripärandi tähendusvälju avavad lühiloengud on salvestatud 2019. a kevadel Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Rahvakultuuri Keskuse koostöös TÜ VKA 2019. a kevadsemestril toimunud õppeaine „vaimne kultuuripärand“ raames.
Vaimse kultuuripärandiga seotud mõistete tähendusväljast, Elo-Hanna Seljamaa 08.04.2019
Elo-Hanna Seljamaa: „Pärand lihtsalt ei ole, vaid seda tehakse ja ka meie teeme seda pidevalt. Kui me nimetame midagi pärandiks, siis me tõstame ta argisest eluvoost välja ja anname talle uusi tähendusi. Ta muutub identiteedi tähistajaks, mingite väärtuste tähistajaks. Ta ei ole enam see mis ta varem oli. Kui me ütleme, et midagi tuleb pärandina kaitsta, siis me tahes-tahtmata ka muudame seda nähtust mida me justkui muutumatuna hoida tahame.“
Vaimse pärandi otsimisest kartuli näitel, Helgi Põllo 13.03.2019
Helgi Põllo: „Vaimsest kultuuripärandist rääkides tuleb alati meeles pidada, et kultuur ongi vaimne. Kõik need füüsilised asjad meie ümber on meie mõtte- ja vaimutöö tulemus.“
Vaimsest kultuuripärandist ja kultuurimälust, Marju Kõivupuu 27.03.2019
Marju Kõivupuu: „Aegruumis oleme me teel. Meie tänane kultuuriruum ja see kellena me täna ennast näeme, toetub väga paljuski kõigele sellele, mida eelläinud põlved on loonud, kuidas on loodut mõtestanud ja kuidas nad on oma argipäevade ja pühade maailmas toime tulnud.“
Loominguline eneseväljendus on igaühe õigus ja seda võimaldab looduskeskkonnaga loomulikult haakuv pärimuskultuur, Ene Lukka-Jegikjan 23.05.2019
Ene Lukka-Jegikjan: „Raul Rebane on öelnud, et pärimusharidus kindlustab riikliku julgeoleku. Perekonna, kogukonna ja haridusasutuste ülesanne on luua võimalusi, et tuntaks oma vaimset kultuuripärandit. Kõige olulisem on, et säiliks vähemalt vaimne iseseisvus.“
Vaimse kultuuripärandi ühe valdkonna - traditsiooniliste ehitusvõtete kasutamisest tänapäeval, Joosep Metslang 10.04.2019
Joosep Metslang: „Tavaliselt on minu tööriistad sarnased nendega mis olid keskajal. Juurde on tulnud ridamisi mootoriga tööriistu ja meil on täna väga palju täpsemalt võimalik ehitada kui keskajal. Siiski tööriistade põhivalik on ürgne ja oskused on pärandatud meile aastasadadega. Ettevõtjana on täitsa võimalik ellu jääda selle oskusega.“ |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |
2016 ![]() |
2015 Videoloeng „Kultuurist, pärandist ja kultuuripärandist“, Helen Sooväli-Sepping
Kultuurist, pärandist ja kultuuripärandist, Helen Sooväli-Sepping, 28.04.2015 (Vaimse kultuuripärandi koolituse „Kirev, põnev ja elav vaimne kultuuripärand avaloeng 2015)
Helen Sooväli-Sepping on alates 2007. aastast Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudis vanemteadurina. |
Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister
Toetusmeetmed
Toetusmeetmed
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod
Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur
Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post: