Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Lõhutud muna

Elasid kord eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma. Lendas harakas aiateibasse ja imestas: "Miks te, aiateibad, nõnda praksute, nagu lõhestaksite peerge?" - "Kui sa kuuleksid, mis on juhtunud, siis kitkuksid sa kõik oma sabasuled välja. Kuula siis! Elasid eite taati. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma. " Harakas hakkas samuti muretsema ja kiskus suures kurvastuses kõik oma sabasuled välja. Niimoodi sabatuna lendas ta tamme otsa. Tamm imestas ja küsis:" Miks sa, harakas, oled hännata?" Harakas kostis: "Kui sa teaksid, mis on juhtunud, küllap sa murraksid kõik oma oksad. Kuula siis. Elasid eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma, aga mina kitkusin oma sabasuled välja. " Nüüd hakkas ka tammel katkiläinud munast kahju ning ta murdis kõik oma oksad ära. Papi miniad tulid allikale vett võtma, märkasid, et allika ääres kasvava tamm

Lõhutud muna

Raamatust "Vepsa muinasjutte" tõlk. Kristi Salve

Elasid kord eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma. Lendas harakas aiateibasse ja imestas: "Miks te, aiateibad, nõnda praksute, nagu lõhestaksite peerge?" - "Kui sa kuuleksid, mis on juhtunud, siis kitkuksid sa kõik oma sabasuled välja. Kuula siis! Elasid eite taati. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma."
Harakas hakkas samuti muretsema ja kiskus suures kurvastuses kõik oma sabasuled välja. Niimoodi sabatuna lendas ta tamme otsa. Tamm imestas ja küsis:" Miks sa, harakas, oled hännata?" Harakas kostis: "Kui sa teaksid, mis on juhtunud, küllap sa murraksid kõik oma oksad. Kuula siis. Elasid eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma, aga mina kitkusin oma sabasuled välja." Nüüd hakkas ka tammel katkiläinud munast kahju ning ta murdis kõik oma oksad ära.
Papi miniad tulid allikale vett võtma, märkasid, et allika ääres kasvava tamme oksad on murtud, ning küsisid:" Miks sul, tammeke, oksad murtud on?" Tamm vastas:" Kui te vaid teaksite, mis on juhtunud, küllap teiegi läheksite kurvastuse tõttu meelest ära, hakkaksite üksteist kaelkookudega lööma. Kuulake siis. Elasid eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma, harakas kitkus oma sabasuled välja, mina murdsin oksad." Seda kuuldes läksid papi miniad meelest ära, kukkusid üksteist kaelkookudega peksma. Peksid, peksid, said kõvasti haiget ja komberdasid lõpuks ilma veeta koju, ise üleni muhkudes.
Papp nägi neid tulemas ja imestas:" Mis teil viga on? Miks te vett pole toonud ja ise muhke täis olete?" Miniad halisesid:" Oh, ära parem räägi! Kui sa teaksid, mis on juhtunud, küllap sa tiriksid oma habeme ja juuksed juurtega välja. Kuula siis! Elasid eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma, harakas kitkus oma sabasuled välja, tamm murdis oksad. Aga meie hakkasime meeltesegaduses üksteist kaelkookudega peksma." Seda kuuldes sai ka papp väga kurvaks ning tiris oma juuksed ja habeme juurtega välja.
Vaat siis, kui palju muret ja meeleheidet ühe purunenud munakese pärast!
Viimati uuendatud 3. okt. 2011
Lõhutud muna
November 2019
ETKNRLP
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Elasid kord eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma. Lendas harakas aiateibasse ja imestas: "Miks te, aiateibad, nõnda praksute, nagu lõhestaksite peerge?" - "Kui sa kuuleksid, mis on juhtunud, siis kitkuksid sa kõik oma sabasuled välja. Kuula siis! Elasid eite taati. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma. " Harakas hakkas samuti muretsema ja kiskus suures kurvastuses kõik oma sabasuled välja. Niimoodi sabatuna lendas ta tamme otsa. Tamm imestas ja küsis:" Miks sa, harakas, oled hännata?" Harakas kostis: "Kui sa teaksid, mis on juhtunud, küllap sa murraksid kõik oma oksad. Kuula siis. Elasid eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma, aga mina kitkusin oma sabasuled välja. " Nüüd hakkas ka tammel katkiläinud munast kahju ning ta murdis kõik oma oksad ära. Papi miniad tulid allikale vett võtma, märkasid, et allika ääres kasvava tamme oksad on murtud, ning küsisid:" Miks sul, tammeke, oksad murtud on?" Tamm vastas:" Kui te vaid teaksite, mis on juhtunud, küllap teiegi läheksite kurvastuse tõttu meelest ära, hakkaksite üksteist kaelkookudega lööma. Kuulake siis. Elasid eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma, harakas kitkus oma sabasuled välja, mina murdomberdasid lõpuks ilma veeta koju, ise üleni muhkudes. Papp nägi neid tulemas ja imestas:" Mis teil viga on? Miks te vett pole toonud ja ise muhke täis olete?" Miniad halisesid:" Oh, ära parem räägi! Kui sa teaksid, mis on juhtunud, küllap sa tiriksid oma habeme ja juuksed juurtega välja. Kuula siis! Elasid eite-taati. Oli neil kirju kanake. See munes lautsile muna. Tuli pikkhänd hiir, käis mööda lautsit, puudutas sabaga muna. Muna veeres põrandale ja purunes. Eite-taati hakkasid kahjumeelest nutma, uksed-aknad hakkasid uluma, aiateibad praksuma, harakas kitkus oma sabasuled välja, tamm murdis oksad. Aga meie hakkasime meeltesegaduses üksteist kaelkookudega peksma. " Seda kuuldes sai ka papp väga kurvaks ning tiris oma juuksed ja habeme juurtega välja. Vaat siis, kui palju muret ja meeleheidet ühe purunenud munakese pärast!

Raamatust "Vepsa muinasjutte" tõlk. Kristi Salve Lõhutud muna

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |