Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Pärimusmaastik meis ja meie ümber (Jüri Metssalu)

Pärimuspaiku on kõikjal meie ümber. Igas külas on mitmeid kohti, millest kõnelevad rahvajutud arhiivides ja mida mäletavad maainimesed veel tänagi. Nii rahvajuttude uurimine kui ka kohanimede tundmine rikastab meie maastikutaju. Pealtnäha tavapärases keskkonnas avanevad paikade lood, tähendus, pühadus, erilisus. Tundes kohajutte tunneme me ka neid kohti – nii füüsilisel maastikul kui ka vaimses plaanis. Tüüpilisemad pärimuspaigad on: looduslikud pühakohad; ravipaigad; vaimolendite, hiidude ja ajalooliste isikutega seotud kohad; imeliste ilmingute avaldumiskohad; ajaloolised hooned, teed, rajatised; matusepaigad; kabeli- ja kirikukohad; tänapäeval näiteks ka UFO-kohad jne. Loengus vaatleme, kuidas pärimuse ja teiste arhiiviallikate kaudu avanevad füüsilises maastikus ühendused vaimse ruumiga. Ühtaegu kõneleme igaühe isiklikust kogemusruumist ja suhtest pärimuslikult tähtaste kohtadega. Nõnda jõuame teadmiseni, et ajalooline, pärimuslik, kollektiivne ja isiklik, füüsiline ja vaimne moodustavad maastikutajus ühtse ja samas dünaamilise terviku, mis toetab meie elutunnet. Lisaks rännakutele kohapärimuse imelises ilmas jagame loengus praktilisi viiteid sissepääsudele meie ühisesse suurde maastikumälupanka alates vanadest kroonikatest ja reisikirjadest lõpetades tänapäevaste digisalvestuste ja kaardirakendustega. Jüri Metssalu on ajaloolane ja arheoloog, kelle uurimisteemadeks on olnud eesti rahvausk kirjalikes allikates ning pühapai

Pärimusmaastik meis ja meie ümber (Jüri Metssalu)

Rahvakultuuri Keskuses (J. Vilmsi 55), 14. septembril 2017 kl 17 - 19.30

Pärimuspaiku on kõikjal meie ümber. Igas külas on mitmeid kohti, millest kõnelevad rahvajutud arhiivides ja mida mäletavad maainimesed veel tänagi. Nii rahvajuttude uurimine kui ka kohanimede tundmine rikastab meie maastikutaju. Pealtnäha tavapärases keskkonnas avanevad paikade lood, tähendus, pühadus, erilisus. Tundes kohajutte tunneme me ka neid kohti – nii füüsilisel maastikul kui ka vaimses plaanis.

Tüüpilisemad pärimuspaigad on: looduslikud pühakohad; ravipaigad; vaimolendite, hiidude ja ajalooliste isikutega seotud kohad; imeliste ilmingute avaldumiskohad; ajaloolised hooned, teed, rajatised; matusepaigad; kabeli- ja kirikukohad; tänapäeval näiteks ka UFO-kohad jne.

Loengus vaatleme, kuidas pärimuse ja teiste arhiiviallikate kaudu avanevad füüsilises maastikus ühendused vaimse ruumiga. Ühtaegu kõneleme igaühe isiklikust kogemusruumist ja suhtest pärimuslikult tähtaste kohtadega. Nõnda jõuame teadmiseni, et ajalooline, pärimuslik, kollektiivne ja isiklik, füüsiline ja vaimne moodustavad maastikutajus ühtse ja samas dünaamilise terviku, mis toetab meie elutunnet.

Lisaks rännakutele kohapärimuse imelises ilmas jagame loengus praktilisi viiteid sissepääsudele meie ühisesse suurde maastikumälupanka alates vanadest kroonikatest ja reisikirjadest lõpetades tänapäevaste digisalvestuste ja kaardirakendustega.

Pärimusmaastik meis ja meie ümber 
(Jüri Metssalu)

 

Jüri Metssalu on ajaloolane ja arheoloog, kelle uurimisteemadeks on olnud eesti rahvausk kirjalikes allikates ning pühapaigad. Pärimusmaastikku on ta uurinud 2000. aastast alates, tegeldes algul ajaloolise Harjumaa kabelimäepärimusega ja keskendudes edaspidi ajaloolise Lõuna-Harju pärimuspaikadele.

Jüri Metssalu töötab 2005. aastast Eesti Rahvaluule Arhiivi kohapärimuse töörühmas, mille liikmena on ta osalenud mitme välitööprojekti ettevalmistamisel, teostamisel ja tulemuste vormistamisel: näiteks uuringud Muhu, Kose ja Jüri kihelkonnas, Matsalu ja Vilsandi rahvuspargis ning erinevate Eesti piirkondade looduslikes pühapaikades.

Aastatel 2009-2013 töötas Jüri Metssalu Rapla Vesiroosi Gümnaasiumis kohapärimuse õpetajana. Alates 2014. aastast on ta Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kohapärimuse kursuse lektor. Ta on andnud loenguid ka Tartu Ülikooli ajaloo- ja arheoloogia instituudis ja usuteaduskonnas.

Ühtlasi on Jüri Metssalu Muinsuskaitseameti looduslike pühapaikade eksperdinõukogu ja Akadeemilise Rahvaluule Seltsi liige.

Jüri Metssalu on kirjutanud artikleid rahvausust kroonikates, pühadest allikatest, konkreetsetest pärimuspaikadest ja välitöödest ning ilmutanud raamatu 2004. aasta uuringutest Rapla, Juuru ja Hageri kihelkonnas.

2015. aasta kevadel asutas Metssalu koos Eesti kohapärimuse pikaajalise uurija Mari-Ann Remmeliga Eesti Kohapärimuse Keskuse, et arendada kohapärimuse uurimist ja populariseerimist.

 

 

 

Pärimusmaastik meis ja meie ümber 
(Jüri Metssalu)
Viimati uuendatud 6. märtsil 2018
Pärimusmaastik meis ja meie ümber 
(Jüri Metssalu)
Veebruar 2020
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Pärimuspaiku on kõikjal meie ümber. Igas külas on mitmeid kohti, millest kõnelevad rahvajutud arhiivides ja mida mäletavad maainimesed veel tänagi. Nii rahvajuttude uurimine kui ka kohanimede tundmine rikastab meie maastikutaju. Pealtnäha tavapärases keskkonnas avanevad paikade lood, tähendus, pühadus, erilisus. Tundes kohajutte tunneme me ka neid kohti – nii füüsilisel maastikul kui ka vaimses plaanis. Tüüpilisemad pärimuspaigad on: looduslikud pühakohad; ravipaigad; vaimolendite, hiidude ja ajalooliste isikutega seotud kohad; imeliste ilmingute avaldumiskohad; ajaloolised hooned, teed, rajatised; matusepaigad; kabeli- ja kirikukohad; tänapäeval näiteks ka UFO-kohad jne. Loengus vaatleme, kuidas pärimuse ja teiste arhiiviallikate kaudu avanevad füüsilises maastikus ühendused vaimse ruumiga. Ühtaegu kõneleme igaühe isiklikust kogemusruumist ja suhtest pärimuslikult tähtaste kohtadega. Nõnda jõuame teadmiseni, et ajalooline, pärimuslik, kollektiivne ja isiklik, füüsiline ja vaimne moodustavad maastikutajus ühtse ja samas dünaamilise terviku, mis toetab meie elutunnet. Lisaks rännakutele kohapärimuse imelises ilmas jagame loengus praktilisi viiteid sissepääsudele meie ühisesse suurde maastikumälupanka alates vanadest kroonikatest ja reisikirjadest lõpetades tänapäevaste digisalvestuste ja kaardirakendustega. Jüri Metssalu on ajaloolane ja arheoloog, kelle uurimisteemadeks on olnud eesti rahvausk kirjalikes allikates ning pühapaigad. Pärimusmaastikku on ta uurinud 2000. aastast alates, tegeldes algul ajaloolise Harjumaa kabelimäepärimusega ja keskendudes edaspidi ajaloolise Lõuna-Harju pärimuspaikadele. Jüri Metssalu töötab 2005. aastast Eesti Rahvaluule Arhiivi kohapärimuse töörühmas, mille liikmena on ta osalenud mitme välitööprojekti ettevalmistamisel, teostamisel ja tulemuste vormistamisel : näiteks uuringud Muhu, Kose ja Jüri kihelkonnas, Matsalu ja Vilsandi rahvuspargis ning erinevate Eesti piirkondade looduslikes pühapaikades. Aastatel 2009-2013 töötas Jürade looduslikes pühapaikades. Aastatel 2009-2013 töötas Jüri Metssalu Rapla Vesiroosi Gümnaasiumis kohapärimuse õpetajana. Alates 2014. aastast on ta Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kohapärimuse kursuse lektor. Ta on andnud loenguid ka Tartu Ülikooli ajaloo- ja arheoloogia instituudis ja usuteaduskonnas. Ühtlasi on Jüri Metssalu Muinsuskaitseameti looduslike pühapaikade eksperdinõukogu ja Akadeemilise Rahvaluule Seltsi liige. Jüri Metssalu on kirjutanud artikleid rahvausust kroonikates, pühadest allikatest, konkreetsetest pärimuspaikadest ja välitöödest ning ilmutanud raamatu 2004. aasta uuringutest Rapla, Juuru ja Hageri kihelkonnas. 2015. aasta kevadel asutas Metssalu koos Eesti kohapärimuse pikaajalise uurija Mari-Ann Remmeliga Eesti Kohapärimuse Keskuse, et arendada kohapärimuse uurimist ja populariseerimist.      

Rahvakultuuri Keskuses (J. Vilmsi 55), 14. septembril 2017 kl 17 - 19. 30 Pärimusmaastik meis ja meie ümber (Jüri Metssalu)

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |