Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist andis ukrainlastele nõu UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja taotluse koostamiseks

Petrykivka linnakesest Ukrainas on alguse saanud tava kaunistada hooneid ja esemeid kirevate maalingutega, mida praeguseks nimetataksegi Petrykivka maalinguteks. Sealne kogukond on seda tava põlvest põlve edasi andnud ja hoiab ka praegu au sees. Ukraina on esitanud UNESCOle taotluse selle tava kandmiseks inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Kuna Ukraina pole varem sellist taotlust koostanud, soovitas UNESCO sekretariaat neil taotluse täiendamiseks ja viimistlemiseks Eestiga ühendust võtta, sest meie spetsialistidel on nii sarnaste taotluste koostamise kui ka hindamise kogemus. Kolme päeva jooksul tutvus Kristiina Porila Petrykivka kogukonna vaimse kultuuripärandiga ning andis taotluse koostajatele soovitusi. „UNESCO esitab taotlustele küllalt spetsiifilisi nõudmisi," selgitas Kristiina Porila. „Kõige tähtsam on anda ülevaade sellest, kuidas kogukond ise oma vaimse pärandi eest hea seisab. Petrykivka inimesed hoiavad oma maalimistava suure pühendumusega. Seda õpitakse juba väiksest peale ja need rõõmsavärvilised taimornamendid kaunistavad linna pea igal sammul. Seepärast oli eriti suur rõõm neile abiks olla," rääkis Kristiina Porila. Eesti abi on kasutatud ka varem, mil Tartu Ülikooli professor ja UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni nõukogu esimees Kristin Kuutma nõustas vaimse kultuuripärandi kaitsmise küsimustes Eritread ja Lõuna-Aafrika Vabariiki. Taotlusi kultuurinähtuste kandmiseks inimkonna vai

Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist andis ukrainlastele nõu UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja taotluse koostamiseks

UNESCO Pariisis asuva sekretariaadi soovitusel ja Dnipropetrovski oblasti volikogu kutsel viibis meie Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist Kristiina Porila 8.-10. jaanuarini Ukrainas Dnipropetrovskis ja Petrykivkas, et nõustada ukrainlasi UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja taotluse koostamisel.

Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist andis ukrainlastele nõu UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja taotluse koostamiseks
Petrykivka linnakesest Ukrainas on alguse saanud tava kaunistada hooneid ja esemeid kirevate maalingutega, mida praeguseks nimetataksegi Petrykivka maalinguteks. Sealne kogukond on seda tava põlvest põlve edasi andnud ja hoiab ka praegu au sees.

Ukraina on esitanud UNESCOle taotluse selle tava kandmiseks inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Kuna Ukraina pole varem sellist taotlust koostanud, soovitas UNESCO sekretariaat neil taotluse täiendamiseks ja viimistlemiseks Eestiga ühendust võtta, sest meie spetsialistidel on nii sarnaste taotluste koostamise kui ka hindamise kogemus.

Kolme päeva jooksul tutvus Kristiina Porila Petrykivka kogukonna vaimse kultuuripärandiga ning andis taotluse koostajatele soovitusi. „UNESCO esitab taotlustele küllalt spetsiifilisi nõudmisi," selgitas Kristiina Porila. „Kõige tähtsam on anda ülevaade sellest, kuidas kogukond ise oma vaimse pärandi eest hea seisab. Petrykivka inimesed hoiavad oma maalimistava suure pühendumusega. Seda õpitakse juba väiksest peale ja need rõõmsavärvilised taimornamendid kaunistavad linna pea igal sammul. Seepärast oli eriti suur rõõm neile abiks olla," rääkis Kristiina Porila.

Eesti abi on kasutatud ka varem, mil Tartu Ülikooli professor ja UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni nõukogu esimees Kristin Kuutma nõustas vaimse kultuuripärandi kaitsmise küsimustes Eritread ja Lõuna-Aafrika Vabariiki.

Taotlusi kultuurinähtuste kandmiseks inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja saavad esitada kõik UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooniga liitunud riigid.

Eestist on UNESCO esindusnimekirjas Kihnu kultuuriruum ja seto leelo ning koos Läti ja Leeduga esitatud laulu- ja tantsupidude tava, praegu käib ettevalmistustöö Vana Võrumaa suitsusaunakultuuri esitamiseks.

Vaimne kultuuripärand tähendab selliseid põlvest põlve edasi antud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mis on kogukonnale omased ja olulised ka praegusel ajal.

Rohkem infot:
Kristiina Porila, Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist, , 600 9177.

Viimati uuendatud 16. jaan. 2013
Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist andis ukrainlastele nõu UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja taotluse koostamiseks
Oktoober 2018
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Tutvustus
Arendus- ja koolitusosakond Toetusprogrammide osakond Rahvakultuuri osakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Programmid
Toetusprogrammid
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: J.Vilmsi 55, Tallinn 10147
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Petrykivka linnakesest Ukrainas on alguse saanud tava kaunistada hooneid ja esemeid kirevate maalingutega, mida praeguseks nimetataksegi Petrykivka maalinguteks. Sealne kogukond on seda tava põlvest põlve edasi andnud ja hoiab ka praegu au sees. Ukraina on esitanud UNESCOle taotluse selle tava kandmiseks inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Kuna Ukraina pole varem sellist taotlust koostanud, soovitas UNESCO sekretariaat neil taotluse täiendamiseks ja viimistlemiseks Eestiga ühendust võtta, sest meie spetsialistidel on nii sarnaste taotluste koostamise kui ka hindamise kogemus. Kolme päeva jooksul tutvus Kristiina Porila Petrykivka kogukonna vaimse kultuuripärandiga ning andis taotluse koostajatele soovitusi. „UNESCO esitab taotlustele küllalt spetsiifilisi nõudmisi," selgitas Kristiina Porila. „Kõige tähtsam on anda ülevaade sellest, kuidas kogukond ise oma vaimse pärandi eest hea seisab. Petrykivka inimesed hoiavad oma maalimistava suure pühendumusega. Seda õpitakse juba väiksest peale ja need rõõmsavärvilised taimornamendid kaunistavad linna pea igal sammul. Seepärast oli eriti suur rõõm neile abiks olla," rääkis Kristiina Porila. Eesti abi on kasutatud ka varem, mil Tartu Ülikooli professor ja UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni nõukogu esimees Kristin Kuutma nõustas vaimse kultuuripärandi kaitsmise küsimustes Eritread ja Lõuna-Aafrika Vabariiki. Taotlusi kultuurinähtuste kandmiseks inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja saavad esitada kõik UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooniga liitunud riigid. Eestist on UNESCO esindusnimekirjas Kihnu kultuuriruum ja seto leelo ning koos Läti ja Leeduga esitatud laulu- ja tantsupidude tava, praegu käib ettevalmistustöö Vana Võrumaa suitsusaunakultuuri esitamiseks. Vaimne kultuuripärand tähendab selliseid põlvest põlve edasi antud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mis on kogukonnale omased ja olulised ka praegusel ajal. Rohkem infot: Kristiina Porila, Rahvakultuuri K Kristin Kuutma nõustas vaimse kultuuripärandi kaitsmise küsimustes Eritread ja Lõuna-Aafrika Vabariiki. Taotlusi kultuurinähtuste kandmiseks inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja saavad esitada kõik UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooniga liitunud riigid. Eestist on UNESCO esindusnimekirjas Kihnu kultuuriruum ja seto leelo ning koos Läti ja Leeduga esitatud laulu- ja tantsupidude tava, praegu käib ettevalmistustöö Vana Võrumaa suitsusaunakultuuri esitamiseks. Vaimne kultuuripärand tähendab selliseid põlvest põlve edasi antud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mis on kogukonnale omased ja olulised ka praegusel ajal. Rohkem infot: Kristiina Porila, Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist, kris[no-Smpam)tiina@rahvakultuur.ee , 600 9177.

UNESCO Pariisis asuva sekretariaadi soovitusel ja Dnipropetrovski oblasti volikogu kutsel viibis meie Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist Kristiina Porila 8. -10. jaanuarini Ukrainas Dnipropetrovskis ja Petrykivkas, et nõustada ukrainlasi UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja taotluse koostamisel. Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist andis ukrainlastele nõu UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja taotluse koostamiseks

Rahvakultuuri Keskus  | J.Vilmsi 55, Tallinn 10147 | Tel +372 600 9291 |