Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Rahvakultuuri Keskuses jätkub loengusari eestlaste mõttemaailma kujunemisest

Jüri Metssalu on ajaloolane ja arheoloog, kelle uurimisteemadeks on eesti rahvausk ning pühapaigad. Jüri Metssalu töötab Eesti Rahvaluule Arhiivi kohapärimuse töörühmas. Ta on andnud loenguid ka Tartu Ülikooli ajaloo- ja arheoloogia instituudis ja usuteaduskonnas. Jüri Metssalu on kirjutanud artikleid rahvausust kroonikates, pühadest allikatest, pärimuspaikadest ja välitöödest ning ilmutanud raamatu 2004. aasta uuringutest Rapla, Juuru ja Hageri kihelkonnas. 2015. aasta kevadel asutas Metssalu koos Eesti kohapärimuse pikaajalise uurija Mari-Ann Remmeliga Eesti Kohapärimuse Keskuse kohapärimuse uurimiseks ja populariseerimiseks. Loeng saab teoks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud loengusarja raames, mis vahendab teadmist ja tunnetust eestlaste mõttemaailma kujunemisest. Eesti elujõuline tulevik sõltub meie eneseteadvusest ja teadlikkusest - kust oleme tulnud ja kas soovime ning oskame oma juuri ka edasi kanda. Kas tunneme oma kultuuri elemente ja sümboleid? Kas oleme teadlikud meie loomismüütidest ja paigaseostest? Tundes oma pärimuskultuuri elemente ja tunnetades nende väärtust meie enesepildis, suudame tasakaalukalt suhestuda tänapäevase multikultuurilise maailmaga. Loengusarja jooksul keritakse puuna lahti eestlaste eneseteadvuse juurestik, tüvi, oksad, lehed, viljad kuni ladvani välja ehk müüdid, muistendid, usundilugu, hingepilt, keel, muusika, toit, loodusmaastikud, tavandid, tabud, eluring. Milline on see eestlasele

Rahvakultuuri Keskuses jätkub loengusari eestlaste mõttemaailma kujunemisest

Jüri Metssalu loeng „Pärimusmaastik meis ja meie ümber“ 14. septembril kl 17-19.30 Rahvakultuuri Keskuses.
Pärimuspaiku on kõikjal meie ümber. Igas külas on mitmeid kohti, millest kõnelevad rahvajutud arhiivides ja mida mäletavad maainimesed veel tänagi. Pealtnäha tavapärases keskkonnas avanevad paikade lood, tähendus, pühadus, erilisus.
Loengus vaatleme, kuidas pärimuse ja teiste arhiiviallikate kaudu avanevad füüsilises maastikus ühendused vaimse ruumiga. Ühtaegu kõneleme igaühe isiklikust kogemusruumist ja suhtest pärimuslikult tähtaste kohtadega. Nõnda jõuame teadmiseni, et ajalooline, pärimuslik, kollektiivne ja isiklik, füüsiline ja vaimne moodustavad maastikutajus ühtse ja samas dünaamilise terviku, mis toetab meie elutunnet.
Lisaks rännakutele kohapärimuse imelises ilmas jagame loengus praktilisi viiteid sissepääsudele meie ühisesse suurde maastikumälupanka alates vanadest kroonikatest ja reisikirjadest lõpetades tänapäevaste digisalvestuste ja kaardirakendustega.

Rahvakultuuri Keskuses jätkub loengusari eestlaste mõttemaailma kujunemisest

Jüri Metssalu on ajaloolane ja arheoloog, kelle uurimisteemadeks on eesti rahvausk ning pühapaigad. Jüri Metssalu töötab Eesti Rahvaluule Arhiivi kohapärimusetöörühmas. Ta on andnud loenguid ka Tartu Ülikooli ajaloo- ja arheoloogia instituudis ja usuteaduskonnas. Jüri Metssalu on kirjutanud artikleid rahvausust kroonikates, pühadest allikatest, pärimuspaikadest ja välitöödest ning ilmutanud raamatu 2004. aasta uuringutest Rapla, Juuru ja Hageri kihelkonnas. 2015. aasta kevadel asutas Metssalu koos Eesti kohapärimuse pikaajalise uurija Mari-Ann Remmeliga Eesti Kohapärimuse Keskuse kohapärimuse uurimiseks ja populariseerimiseks.

 

Loeng saab teoks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud loengusarja raames, mis vahendab teadmist ja tunnetust eestlaste mõttemaailma kujunemisest.

 

Eesti elujõuline tulevik sõltub meie eneseteadvusest ja teadlikkusest - kust oleme tulnud ja kas soovime ning oskame oma juuri ka edasi kanda. Kas tunneme oma kultuuri elemente ja sümboleid? Kas oleme teadlikud meie loomismüütidest ja paigaseostest? Tundes oma pärimuskultuuri elemente ja tunnetades nende väärtust meie enesepildis, suudame tasakaalukalt suhestuda tänapäevase multikultuurilise maailmaga.

Loengusarja jooksul keritakse puuna lahti eestlaste eneseteadvuse juurestik, tüvi, oksad, lehed, viljad kuni ladvani välja ehk müüdid, muistendid, usundilugu, hingepilt, keel, muusika, toit, loodusmaastikud, tavandid, tabud, eluring. Milline on see eestlasele olemuslik abstraktne puu? Millised on selle kuju, koor, lehed ja viljad ja miks just seesugused?

 

Kohvik-kohtumiste formaadis loengusari toimub kord kuus - jaan 2017 – veebr 2018, Rahvakultuuri Keskuses,  iga kuu teine neljapäev 17.00 – 19.30.

 

Lektoriteks on kultuurivaldkonna tuntud teoreetikud ja praktikud.

Kohtumistel pakutakse jutu kõrvale ka eestipärast gurmeed.

 

Loengu tasu on 15€ kord, kuue korra pääse 72€ (september 2017 - veebruar 2018).

 

Rohkem infot loengusarja kohta ja registreerimine SIIN (lehe allservas)

 

 

Järgmised loengud:

14. september 2017

Pärimusmaastik meis ja meie ümber

Lektor Jüri Metssalu (Eesti Kirjandusmuuseum, MTÜ Eesti Kohapärimuse Keskus)

 

12. oktoober 2017

Pärimus  toidukultuuris

Lektor Ülle Jukk (Jõgevamaa Koostöökoja kohaliku toidu spetsialist, toidublogija)

 

9. november 2017

Pärimus muusikas

Lektor Taive Särg (Eesti Kirjandusmuuseum)

 

14.detsember

Eestlaste hingepildist ja muinasusundist

Lektor Mikk Sarv (Avatud Ruumi Instituut MTÜ)

 

11. jaanuar 2018

Tabud eesti kultuuriloos

Lektor Mare Kõiva (Eesti Kirjandusmuuseum)

 

8. veebruar 2018

Eesti Rahva Elulood

Lektor Merle Karusoo (lavastaja ja dokumentalist)

Loengusarja lõpuloeng

 

Loengusarja korraldab Rahvakultuuri Keskus

Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital

Rahvakultuuri Keskuses jätkub loengusari eestlaste mõttemaailma kujunemisest
Viimati uuendatud 5. sept. 2017
Rahvakultuuri Keskuses jätkub loengusari eestlaste mõttemaailma kujunemisest
Oktoober 2018
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Tutvustus
Arendus- ja koolitusosakond Toetusprogrammide osakond Rahvakultuuri osakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Programmid
Toetusprogrammid
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: J.Vilmsi 55, Tallinn 10147
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Jüri Metssalu on ajaloolane ja arheoloog, kelle uurimisteemadeks on eesti rahvausk ning pühapaigad. Jüri Metssalu töötab Eesti Rahvaluule Arhiivi kohapärimuse töörühmas. Ta on andnud loenguid ka Tartu Ülikooli ajaloo- ja arheoloogia instituudis ja usuteaduskonnas. Jüri Metssalu on kirjutanud artikleid rahvausust kroonikates, pühadest allikatest, pärimuspaikadest ja välitöödest ning ilmutanud raamatu 2004. aasta uuringutest Rapla, Juuru ja Hageri kihelkonnas. 2015. aasta kevadel asutas Metssalu koos Eesti kohapärimuse pikaajalise uurija Mari-Ann Remmeliga Eesti Kohapärimuse Keskuse kohapärimuse uurimiseks ja populariseerimiseks. Loeng saab teoks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud loengusarja raames, mis vahendab teadmist ja tunnetust eestlaste mõttemaailma kujunemisest. Eesti elujõuline tulevik sõltub meie eneseteadvusest ja teadlikkusest - kust oleme tulnud ja kas soovime ning oskame oma juuri ka edasi kanda. Kas tunneme oma kultuuri elemente ja sümboleid? Kas oleme teadlikud meie loomismüütidest ja paigaseostest? Tundes oma pärimuskultuuri elemente ja tunnetades nende väärtust meie enesepildis, suudame tasakaalukalt suhestuda tänapäevase multikultuurilise maailmaga. Loengusarja jooksul keritakse puuna lahti eestlaste eneseteadvuse juurestik, tüvi, oksad, lehed, viljad kuni ladvani välja ehk müüdid, muistendid, usundilugu, hingepilt, keel, muusika, toit, loodusmaastikud, tavandid, tabud, eluring. Milline on see eestlasele olemuslik abstraktne puu? Millised on selle kuju, koor, lehed ja viljad ja miks just seesugused? Kohvik-kohtumiste formaadis loengusari toimub kord kuus - jaan 2017 – veebr 2018, Rahvakultuuri Keskuses, iga kuu teine neljapäev 17. 00 – 19. 30. Lektoriteks on kultuurivaldkonna tuntud teoreetikud ja praktikud. Kohtumistel pakutakse jutu kõrvale ka eestipärast gurmeed. Loengu tasu on 15€ kord, kuue korra pääse 72€ (september 2017 - veebruar 2018). Rohkem infot loengusarja kohta ja registreerimine SIIN (lehe allservas) J  Järgmised loengud: 14. september 2017 Pärimusmaastik meis ja meie ümber Lektor  Jüri Metssalu  (Eesti Kirjandusmuuseum , MTÜ Eesti Kohapärimuse Keskus)   12. oktoober 2017 Pärimus  toidukultuuris Lektor  Ülle Jukk   (Jõgevamaa Koostöökoja kohaliku toidu spetsialist, toidublogija)   9. november 2017 Pärimus muusikas Lektor  Taive Särg  (Eesti Kirjandusmuuseum)   14. detsember Eestlaste hingepildist ja muinasusundist Lektor  Mikk Sarv  (Avatud Ruumi Instituut MTÜ)   11. jaanuar 2018 Tabud eesti kultuuriloos Lektor  Mare Kõiva  (Eesti Kirjandusmuuseum)   8. veebruar 2018 Eesti Rahva Elulood Lektor  Merle Karusoo  (lavastaja ja dokumentalist) Loengusarja lõpuloeng   Loengusarja korraldab Rahvakultuuri Keskus Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital

Jüri Metssalu loeng „Pärimusmaastik meis ja meie ümber“ 14. septembril kl 17-19. 30 Rahvakultuuri Keskuses. Pärimuspaiku on kõikjal meie ümber. Igas külas on mitmeid kohti, millest kõnelevad rahvajutud arhiivides ja mida mäletavad maainimesed veel tänagi. Pealtnäha tavapärases keskkonnas avanevad paikade lood, tähendus, pühadus, erilisus. Loengus vaatleme, kuidas pärimuse ja teiste arhiiviallikate kaudu avanevad füüsilises maastikus ühendused vaimse ruumiga. Ühtaegu kõneleme igaühe isiklikust kogemusruumist ja suhtest pärimuslikult tähtaste kohtadega. Nõnda jõuame teadmiseni, et ajalooline, pärimuslik, kollektiivne ja isiklik, füüsiline ja vaimne moodustavad maastikutajus ühtse ja samas dünaamilise terviku, mis toetab meie elutunnet. Lisaks rännakutele kohapärimuse imelises ilmas jagame loengus praktilisi viiteid sissepääsudele meie ühisesse suurde maastikumälupanka alates vanadest kroonikatest ja reisikirjadest lõpetades tänapäevaste digisalvestuste ja kaardirakendustega. Rahvakultuuri Keskuses jätkub loengusari eestlaste mõttemaailma kujunemisest

Rahvakultuuri Keskus  | J.Vilmsi 55, Tallinn 10147 | Tel +372 600 9291 |