„Mardid ja kadrid on maskeeritud tegelased, kes käivad perest peresse ja toovad õnne,“ ütles aktsiooni „Hakkame santima!“ eestvedaja Rahvakultuuri Keskuse Põlvamaa rahvakultuurispetsialist ja Eesti Folkloorinõukogu juhatuse esimees Kati Taal. „Meile toovad sandid õnne, vastu saavad ande. Soovitame sõpruskondadel ja peredel kindlasti kadrisandijooksmise ette võtta. “
„Arvatakse, et mardi- ja kadrisandid on tulnud siia kaugelt teispoolsusest ja endale maski ette pannes kehastavad nad meie esivanemate hingi. Pea iga põlisrahva kultuurist võib leida paralleele meie kadri- ja mardisantidele,“ lisas Taal.
Sestap on Eestisse külla sõitnud ka folkloorirühmad Lätist ja isurite juurest, samuti astub koolides ja rahvamajades toimuvatel kontserditel üles Narva laste folkloorirühm Guselki.
Läti folkloorirühm Artava astub üles 23. november kell 16 Paide Noortekeskuses ja 24. novemberil kell 18 Albu rahvamajas.
Narva folkloorirühm Guselki esineb 24. novembril kell 18 Risti Põhikoolis ja 25. novembril kell 11.30 Tallinna Mustjõe Gümnaasiumis.
Isuri folklooriansamblit saab näha 24. novembril Kihnu rahvamajas Kadripeol.
Kõik folkloorirühmad astuvad üles 25. novembril kell 19 Viljandis, Pärimusmuusika Aida suurel Kadripeol, kus lisaks välisrühmadele on kohal ka Aida ja Karksi kadrisandid ning sanditamiskombestiku teemalisi sketše etendab teater Vaba Vanker.
Kadrikombestikku esile toovaid sündmusi jätkub küladesse ja linnadesse üle Eesti.
TARTUMAA Tiigi Seltsimajas 20. november kell 9.30 ja 11 Kadritrall lastega peredele 22. november kell 9.30 ja 11 Kadritrall lastega peredele 22. november kell 11 Kadritrall lastega peredele 23. november kell 11 Kadritrall noortele
PÕLVAMAA Vana-Koiola rahvamajas 24. november kell 16 Kadripidu
Karilatsi Vabaõhumuuseumis Kadrinädal Karilatsis 18.-22. november.
Vastse-Kuuste koolis 21. november kell 12:00 – 15:00. Eesti Rahvapärimuse Kooli kadrikombestiku koolitused.
PÄRNUMAA Seljametsa rahvamajas 23. november kell 18 Kadripulm.
IDA-VIRUMAA Lüganuse rahvamajas 21. november kell 19 – Kadripäevale pühendatud Lüganuse Tantsuklubi
JÕGEVAMAA Palamuse muuseumis 20. november kell 17. Kadripäeva kombed.
Sadala Rahvamajas 24. november 14.30 – kogunetakse Sadala Rahvamaja juurde Kadripereks, et minna ühiselt kadrisanti jooksma. 19.00 – Kadripidu Sadala rahvamajas koos tantsu ja tralliga, rahvamuusikaansambel Tuustariga
VALGAMAA Valga muuseumis 20. november kell 16. Mardi-kadri kontsert.
RAPLAMAA Sillaotsa talumuuseumis 21. november kell 16. Kadrikombestiku muuseumitund
JÄRVAMAA Paide noortekeskuses 23. november kell 16. Läti folkloorirühma kontsert. Albu rahvamajas 24. november kell 18. Kadrisimman koos Läti folkloorirühmaga.
VÕRUMAA 25.november – Võrumaa maakonnas sõidab ringi “Kadribuss”. Kadrid külastavad kõiki maakonna omavalitsusi. 25.november – Antsla Gümnaasiumis kepsutavad folklooriringi kadrisandid
LÄÄNEMAA 24. november kell 18 Risti Põhikoolis kadripidu koos Narva folkloorirühmaga Guselki.
LÄÄNE-VIRUMAA Tamsalu Gümnaasiumis 25. novembril “Stiilipäev – Kadripäev”. Rakvere Rohuaia lasteaias 26. november. Etendus Kadrikommetest
„Hakkame santima“ raames on toimunud sanditamiskombeid põhjalikumalt tutvustavad mentorkoolitused Tartus, Tallinnas, Kohtla-Järvel ja Haapsalus, saab näha põnevaid, oma maa sanditamiskombestikku tutvustavaid väliskollektiive, osaleda kontserditel, õpitubades ja kadripidudel. Aktsiooni kodulehelt www.mardipaev.com leiab videosid ja nõuandeid sanditama mineku ettevalmistamiseks. Samuti saab samal lehel kirja panna kadrisantide rahvaloenduseks.
Aktsioon „Hakkame santima!“ toimus esimest korda möödunud aastal mardipäeval, tänavu on võetus fookuseks kadripäev ja kadrisantidega seotud kombestiku sügavam tutvustamine.
„Hakkame santima!“ korraldab Eesti Folkloorinõukogu koostöös Rahvakultuuri Keskusega ning heade koostööpartnerite Coop Eesti, Uuskasutuskeskuse kaasabil. | ||
Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister
Toetusmeetmed
Toetusmeetmed
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod
Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur
Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post: