Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Tark saadab kilgid ja konnad teise kohta

Tark saadab kilgid ja konnad teise kohta "Jutt tuleb jutust, kõne kõnest", ütleb rahvasuu. Seda on kindlasti kõik tähele pannud anekdoodivestmise puhul. Samuti on muude jutuliikidega. Siin on kaks üsna sarnast sü ¾ eed, teine otsekui kordaks esimeses öeldut. Ometi pakub teine variant oma naljandilise lõpuga märksa enamat kui esimene, sest sobib kuulata ka neil, kes tarkadesse ega nende võimetesse ei usu. Mõlemad on Mihkel Pool paigutanud kõrvuti ja niimoodi, teineteise järel, võiksid need ka jutustatud olla. 26. Riitsikite ja konnade ärasaatmine Ühes talus oli väga palju riitsikid. Muidugi tääda, riitsikad on ühed pahad loomad, kes söögi ära solgivad ja öösi magajate käed ja jalad äranärivad jne. Siis kutsuti tark riitsikaid ära saatma. Tark saatis riitsikad ühte tühja rehte. Enne kui riitsikad minema saatis, palus tark päältvaatajad, mitte tagasi vaadata, kui tagasi vaatate, siis tulevad riitsikad kõik tagasi. Ühes tõises talu kaevus oli väga palju konne. Kui täna kisuti konnad pangega kaevust välja, homme oli jälle konne kaev täis, kunagi ei saanud nõnda pangega võtta vett, et konne pange ei tulnud. Sinna kutsuti ka tark konne ära saatma. Tark kutsus konnad kaevust välja ja saatis nad ühte linalikku minema ja keelis ka päältvaatajaid, et mitte naerma hakata. Konnad läksivad kõik linaleo poole ikka hölpsat ja hölpsat, aga üks konn oli kolmejalgane ja ei jõudnud tõistega ühes minna, ta jäi tõistest konnadest natuke tahapoo
 

Tark saadab kilgid ja konnad teise kohta


            "Jutt tuleb jutust, kõne kõnest", ütleb rahvasuu. Seda on kindlasti kõik tähele pannud anekdoodivestmise puhul. Samuti on muude jutuliikidega. Siin on kaks üsna sarnast sü¾eed, teine otsekui kordaks esimeses öeldut. Ometi pakub teine variant oma naljandilise lõpuga märksa enamat kui esimene, sest sobib kuulata ka neil, kes tarkadesse ega nende võimetesse ei usu. Mõlemad on Mihkel Pool paigutanud kõrvuti ja niimoodi, teineteise järel, võiksid need ka jutustatud olla.


26.

Riitsikite ja konnade ärasaatmine


            Ühes talus oli väga palju riitsikid. Muidugi tääda, riitsikad on ühed pahad loomad, kes söögi ära solgivad ja öösi magajate käed ja jalad äranärivad jne. Siis kutsuti tark riitsikaid ära saatma. Tark saatis riitsikad ühte tühja rehte. Enne kui riitsikad minema saatis, palus tark päältvaatajad, mitte tagasi vaadata, kui tagasi vaatate, siis tulevad riitsikad kõik tagasi.

            Ühes tõises talu kaevus oli väga palju konne. Kui täna kisuti konnad pangega kaevust välja, homme oli jälle konne kaev täis, kunagi ei saanud nõnda pangega võtta vett, et konne pange ei tulnud. Sinna kutsuti ka tark konne ära saatma. Tark kutsus konnad kaevust välja ja saatis nad ühte linalikku minema ja keelis ka päältvaatajaid, et mitte naerma hakata. Konnad läksivad kõik linaleo poole ikka hölpsat ja hölpsat, aga üks konn oli kolmejalgane ja ei jõudnud tõistega ühes minna, ta jäi tõistest konnadest natuke tahapoole. Pealtvaatajad nägivad vigase konna hölberdamist, hakkasivad kõik naerma. Konnad tulivad kõik tagasi.

H I 2, 440 (4-4a) < Maarja-Magdaleena khk. - M. Pool (1889).

Viimati uuendatud 10. märtsil 2009
Tark saadab kilgid ja konnad teise kohta
Veebruar 2020
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Tark saadab kilgid ja konnad teise kohta "Jutt tuleb jutust, kõne kõnest", ütleb rahvasuu. Seda on kindlasti kõik tähele pannud anekdoodivestmise puhul. Samuti on muude jutuliikidega. Siin on kaks üsna sarnast sü ¾ eed, teine otsekui kordaks esimeses öeldut. Ometi pakub teine variant oma naljandilise lõpuga märksa enamat kui esimene, sest sobib kuulata ka neil, kes tarkadesse ega nende võimetesse ei usu. Mõlemad on Mihkel Pool paigutanud kõrvuti ja niimoodi, teineteise järel, võiksid need ka jutustatud olla. 26. Riitsikite ja konnade ärasaatmine Ühes talus oli väga palju riitsikid. Muidugi tääda, riitsikad on ühed pahad loomad, kes söögi ära solgivad ja öösi magajate käed ja jalad äranärivad jne. Siis kutsuti tark riitsikaid ära saatma. Tark saatis riitsikad ühte tühja rehte. Enne kui riitsikad minema saatis, palus tark päältvaatajad, mitte tagasi vaadata, kui tagasi vaatate, siis tulevad riitsikad kõik tagasi. Ühes tõises talu kaevus oli väga palju konne. Kui täna kisuti konnad pangega kaevust välja, homme oli jälle konne kaev täis, kunagi ei saanud nõnda pangega võtta vett, et konne pange ei tulnud. Sinna kutsuti ka tark konne ära saatma. Tark kutsus konnad kaevust välja ja saatis nad ühte linalikku minema ja keelis ka päältvaatajaid, et mitte naerma hakata. Konnad läksivad kõik linaleo poole ikka hölpsat ja hölpsat, aga üks konn oli kolmejalgane ja ei jõudnud tõistega ühes minna, ta jäi tõistest konnadest natuke tahapoole. Pealtvaatajad nägivad vigase konna hölberdamist, hakkasivad kõik naerma. Konnad tulivad kõik tagasi. H I 2, 440 (4-4a) < Maarja-Magdaleena khk. - M. Pool (1889).

Tark saadab kilgid ja konnad teise kohta
Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |