Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Toimunud

2. - 8. augustini 2004 toimus taas Leisi pillimeisterdamise laager. Võimalus valmistada hiiukannel või vile- ja parmupill! Muinasjutukooli ja Viljandi Jutuveskiliste koostööna toimus 26. -28. juunini 2004 Tännassilma Rahvamajas traditsiooniline Viljandimaa muinasjutulaager. Sel aastal valmis juhendaja Piret Kuke käe all muinasjutumäng "Ida pool päikest ja lääne pool kuud. " Kolme päeva jooksul valmistati marionettnukud ja viimasel päeval mängiti seda valminud muinasjutumängu juba Viiratsi valla lastele. 3. -10. augustini 2004 toimus Saaremaal Leisis pärimuslaager Leisi Rahvakultuuri Seltsi rahvas julges sel aastal kandletegemise kõrval ka torupille meisterdama hakata. Mõnikord piisab ainult ühest julgest küsijast, näiteks Lilian Västerist, ühest julgest pillimehest - näiteks Tarmo Kivisillast ja siis natuke julgeid kursuslasi, abilisi, toetajaid ja ongi 10 torupilli oma pillielu saanud. Kõrvaltoas valminesid taas uued kandled. Väikeste poiste kätest mõned laevad. . . Muinasjutulaager 6. -10. august 2002. a. Saaremaal, Leisis ja Metskülas Osalised olid kõik muinasjutu-huvilised, nii varem käinud kui uued uudistajad. Teema: Imemuinasjutt Kes on imejuttude tegelased-kangelased, abilised ja vaenlased, missuguseid raskeid ülesandeid kangelased ületama peavad, et ime siiski sünniks jne. Kõigele sellele püüamegi koos suvelaagreis vastuseid leida. Juhendajad - folklorist ja imemuinasjutu uurija Risto Järv ja Piret Päär. Kursuse aj

Toimunud

2.- 8. augustini 2004 toimus taas Leisi pillimeisterdamise laager.

Võimalus valmistada hiiukannel või vile- ja parmupill!

Muinasjutukooli ja Viljandi Jutuveskiliste koostööna toimus 26.-28. juunini 2004

Tännassilma Rahvamajas traditsiooniline Viljandimaa muinasjutulaager.
Sel aastal valmis juhendaja Piret Kuke käe all muinasjutumäng "Ida pool päikest ja lääne pool kuud." Kolme päeva jooksul valmistati marionettnukud ja viimasel päeval mängiti seda valminud muinasjutumängu juba Viiratsi valla lastele.

3.-10. augustini 2004 toimus Saaremaal Leisis pärimuslaager

Toimunud
Leisi Rahvakultuuri Seltsi rahvas julges sel aastal kandletegemise kõrval ka torupille meisterdama hakata. Mõnikord piisab ainult ühest julgest küsijast, näiteks Lilian Västerist, ühest julgest pillimehest - näiteks Tarmo Kivisillast ja siis natuke julgeid kursuslasi, abilisi, toetajaid ja ongi 10 torupilli oma pillielu saanud.

Kõrvaltoas valminesid taas uued kandled. Väikeste poiste kätest mõned laevad...
Toimunud
Muinasjutulaager
6.-10. august 2002.a.
Saaremaal, Leisis ja Metskülas

Osalised olid kõik muinasjutu-huvilised, nii varem käinud kui uued uudistajad.

Teema: Imemuinasjutt

Kes on imejuttude tegelased-kangelased, abilised ja vaenlased, missuguseid raskeid ülesandeid kangelased ületama peavad, et ime siiski sünniks jne. Kõigele sellele püüamegi koos suvelaagreis vastuseid leida.

Juhendajad - folklorist ja imemuinasjutu uurija Risto Järv ja Piret Päär.

Kursuse ajal toimus 3 jutuvestmisõhtut Saaremaa erinevais paigus, koos rahvamuusikarahvaga, kes samal ajal Leisis kandleid ja torupille valmistavad.

Kursuse korraldaja Piret Päär

Kokkuvõte laagrist!

See oli esimene laager, kus püüti tegeleda ühe muinasjutuliigiga - imemuinasjutuga. Abiks palusime folklorist Risto Järve, kes oli ettevalmistanud väga põhjaliku, aga samas mitte väga teaduskeskse ettekande. Lisaks loengutele, sai kohe ka muinasjutte jutustada ja analüüsida, kuidas siis need reeglid-seadused tegelikkuses esinevad.

Mõned osalejate mõtted kuuldule -

-ma polnud enne mõelnud, mis ülesanne kellelegi tegelikult muinasjutus usaldatud on

- pole varem seda osanud näha, et muinasjutus on ka oma rütm, nagu maailmaski, kus on oma seaduspärad ja rütmistatus

- need praktilised tunnid, kus ise sai rääkida ja arutada, mis ja kes ja kuidas jutus tegutseb - andsid julguse pikkade lugude juurde asuda, varem oli nii, et oh pikk lugu, seda küll ei jõua meelde jätta, otsisin ikka lühemaid...

-pole varem muinasjututeooria vastu huvi tundnud, oli huvitav

-ma ikka olin kuulnud, et imemuinasjutt ja imemuinasjutt, aga nüüd sain alles teada, mis see siis tegelikult on

-vaatan nüüd hoopis teise pilguga muinasjutte üldse ja loodan, et hakkavad paremini meelde jääma

-teadsin siiani, et muinasjutte ette loetakse, aga et neid ka jutustatakse ja veel, et keegi neid uurib ja juba nii ammusest ajast

- arvasin ka, et muinasjutt on laste jaoks ja kõik, aga nüüd kuuled, et see on lausa suur teadus

- mõistsin ühtäkki, et igas muinasjutus elutõde võib leida

Võis märgata, et teooriat oli kergem ja huvitavam kuulata neil inimestel, kes varem juba kursustel käinud, ja eriti neil, kes juba jutuvestmisega publiku ees julgenud üles astuda. Ja kuna varemosalenuid oli ülekaalus, siis ei tekkinud ka teistes väsimust ja loengud olid nauditavad. Muidugi õpetaja enese panus oli huvitav ja elav, dialoogiline. Nii julgesidki mõned vanemad olijad või ka edasijõudnud teha ettepaneku, et väheke võiks Tartus Rahvaluule Arhiivis edasi pusida. Hea oli näha lektori enese huvi asja vastu, kes osalejatele kiidusõnu kitsi jagama ei olnud ja väljendas muinasjutukooli kursuste suhtes sooja ja kaasaelavat rõõmu.

Teooria kõrval oli ka käelist tegemist ja omaloomingut.

Kursuse raames toimusid jutu- ja rahvamuusika õhtud Orissaares, Valjalas ja Leisis.

Oli vahva ja vajalik laager!

Soojad tervised Metsküla rahvale!

Kursuse MUINASJUTUKOOL - PÄRIMUSKULTUURI KANDJA lõpetajad 2001/02

Tea Männik
Lilijan Miller
Tiina Matt
Luule Kukk
Elvi Vilba
Aime Valdlo
Elo Aru
Virve Toimetaja
Kairit Pähn
Malle Kaljulaid
Aili Jaakmees
Illika Lõhmus
Eha Mehikas

Kokkuvõte Muinasjutukoolist 2001/02

Kursus alustas tööd sügisel 2001.a.

Eesmärgiks tutvustada rahvakalendri tähtpäevade tarvis sobivat rahvapärimust- muistendeid, legende, rahvajutte, muinasjutte, uskumusi jne.

Alustasime jutuvestja ja jutuvestmise teemaga, pikemalt käsitlust leidis hingedeaeg oma kombestiku ja surnute kultusega meie rahvauskumustes. Jõulud tõid kaasa kogud jõululugudest ja väljasõidu Märjamaale. Talv-kevadist hooaega jätkasid 12 sügisel alustanut ja lisandus üks uus inimene - Eha Mehikas Märjamaalt. Teemadest tegeldi eraldi lindude päevaga, kevadiste naistepühadega.

Kursus lõppes järgmiste lõputöödega:

Elvi - Muinasjutukava "Roos"

Malle - Muinasjutukava "Sinine tõld ja kuldsed naelad"

Lilijan - Lugusid veest

Tiina - Nõid muinasjutus

Elo - Mets eesti rahvauskumustes

Virve - Anumad muinasjutus

Kairit - Muinasjutu algused ja lõpud

Aili - Surm muinasjutus

Aime - Naine muinasjutus

Eha - Vetevallast näkid

Luule - Kurat eesti rahva uskumustes

Illika - Muinasjutu algused ja lõpud

Tea - Virmalised

Lõputööde hulgas võis kuulda väga sisukaid ettekandeid, aga ka pisut hajusamaid töid, mis vajavad veel edaspidist täiendamist.

Esialgsest rahvakalendrile suunatud teematikast arenes kevadeks välja palju mahukam ja oodatust mitmekesisem materjalikäsitlus. Ühelt poolt on küll vajalik tutvustada meie rahvakalendrit, teisalt tundus palju olulisem aidata inimestel leida seoseid nende tähtpäevade ja käesoleva ajahetkega. Jutuvestja peab oskama leida neid seoseid ka vastava püha olemuse ja muinasjuttude vahel, et siis lugudega veel tõsta selle või tolle tähtsa päeva tähendust.

Kursus oli väga praktiline ja palju tuli osavõtjatel endil jutustada. Arvan, et see kogemus andis kursuse lõpus ühe väga tõsiseltvõetava tagasiside - ollakse muutunud julgemaks. Ja tõesti, selline pikaajaline koolitus annab just võimaluse ka kõige tagasihoidlikematel avaneda ja pisut kasvada.

Lasteaednike põhi argument esimestel õppustel, kui nad teistele midagi jutustama peavad või selgitama ja sellega hakkama eriti hästi ei saa, on ikka läbi aegade olnud - aga ma laste ees ei karda. Seal pole mingit hirmu! Ühest küljest muidugi on ilmselge, et täiskasvanute ees tõusevad teatud hirmud hinnangute ees esiplaanile. Ja see muudab jutustaja ebakindlamaks. Teisalt viitab niisugune põhjendus aga ka asjaolule, et ega lastele räägitavat eriti ka ei kontrollita - kui väärt see on, mis mul lapsele öelda on ja kui kvaliteetselt see välja kukub. See puudutab otseselt ka häält, kõneselgust jne.

Loodan, et lõppenud Muinasjutukool neile inimestele ehk üht-teist väärtuslikku sinna lastele jagatavasse aardelaekasse juurde lisas.

Viimati uuendatud 4. sept. 2008
Toimunud
Detsember 2018
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Tutvustus
Arendus- ja koolitusosakond Toetusprogrammide osakond Rahvakultuuri osakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Programmid
Toetusprogrammid
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: J.Vilmsi 55, Tallinn 10147
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

2. - 8. augustini 2004 toimus taas Leisi pillimeisterdamise laager. Võimalus valmistada hiiukannel või vile- ja parmupill! Muinasjutukooli ja Viljandi Jutuveskiliste koostööna toimus 26. -28. juunini 2004 Tännassilma Rahvamajas traditsiooniline Viljandimaa muinasjutulaager. Sel aastal valmis juhendaja Piret Kuke käe all muinasjutumäng "Ida pool päikest ja lääne pool kuud. " Kolme päeva jooksul valmistati marionettnukud ja viimasel päeval mängiti seda valminud muinasjutumängu juba Viiratsi valla lastele. 3. -10. augustini 2004 toimus Saaremaal Leisis pärimuslaager Leisi Rahvakultuuri Seltsi rahvas julges sel aastal kandletegemise kõrval ka torupille meisterdama hakata. Mõnikord piisab ainult ühest julgest küsijast, näiteks Lilian Västerist, ühest julgest pillimehest - näiteks Tarmo Kivisillast ja siis natuke julgeid kursuslasi, abilisi, toetajaid ja ongi 10 torupilli oma pillielu saanud. Kõrvaltoas valminesid taas uued kandled. Väikeste poiste kätest mõned laevad. . . Muinasjutulaager 6. -10. august 2002. a. Saaremaal, Leisis ja Metskülas Osalised olid kõik muinasjutu-huvilised, nii varem käinud kui uued uudistajad. Teema: Imemuinasjutt Kes on imejuttude tegelased-kangelased, abilised ja vaenlased, missuguseid raskeid ülesandeid kangelased ületama peavad, et ime siiski sünniks jne. Kõigele sellele püüamegi koos suvelaagreis vastuseid leida. Juhendajad - folklorist ja imemuinasjutu uurija Risto Järv ja Piret Päär. Kursuse ajal toimus 3 jutuvestmisõhtut Saaremaa erinevais paigus, koos rahvamuusikarahvaga, kes samal ajal Leisis kandleid ja torupille valmistavad. Kursuse korraldaja Piret Päär Kokkuvõte laagrist! See oli esimene laager, kus püüti tegeleda ühe muinasjutuliigiga - imemuinasjutuga. Abiks palusime folklorist Risto Järve, kes oli ettevalmistanud väga põhjaliku, aga samas mitte väga teaduskeskse ettekande. Lisaks loengutele, sai kohe ka muinasjutte jutustada ja analüüsida, kuidas siis need reeglid-seadused tegelikkuses esinevad. Mõned osalejate mõttedmaks. Ja tõesti, selline pikaajaline koolitus annab just võimaluse ka kõige tagasihoidlikematel avaneda ja pisut kasvada. Lasteaednike põhi argument esimestel õppustel, kui nad teistele midagi jutustama peavad või selgitama ja sellega hakkama eriti hästi ei saa, on ikka läbi aegade olnud - aga ma laste ees ei karda. Seal pole mingit hirmu! Ühest küljest muidugi on ilmselge, et täiskasvanute ees tõusevad teatud hirmud hinnangute ees esiplaanile. Ja see muudab jutustaja ebakindlamaks. Teisalt viitab niisugune põhjendus aga ka asjaolule, et ega lastele räägitavat eriti ka ei kontrollita - kui väärt see on, mis mul lapsele öelda on ja kui kvaliteetselt see välja kukub. See puudutab otseselt ka häält, kõneselgust jne. Loodan, et lõppenud Muinasjutukool neile inimestele ehk üht-teist väärtuslikku sinna lastele jagatavasse aardelaekasse juurde lisas.

Toimunud

Rahvakultuuri Keskus  | J.Vilmsi 55, Tallinn 10147 | Tel +372 600 9291 |