Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Vaimne pärand päästab maailma

Konverentsil osalesid nii Põhja- kui Baltimaade vaimse pärandi valdkonna eksperdid, praktikud, kogukondade ja vabaühenduste esindajad. Konverentsi fookuses oli kogukondade roll ja võimalused jätkusuutliku ühiskonna kujunemisel tuleviku võtmes. On hea tõdeda, et teadlikkus elavast pärandist kasvab kogu maailmas. Elame globaalsete kriiside ajastul, kus on murekohaks heitlik poliitika, kultuuriline võõrandumine ja nii poliitiline, religioosne kui ideoloogiline äärmuslus. Konverentsil keskenduti ühiskonna sotsiaalse sidususe jätkusuutliku arengu ning kultuurilise mitmekesisuse väärtuse küsimustele. Ettekannete, paneeldiskussioonide ning avatud vestluse kaudu arutleti vaimse pärandi kaitsega seotud küsimusi. Tutvustati ja analüüsiti riikide seniseid praktikaid ning visioone vaimse pärandi hoidmisel elava pärandi erinevates valdkondades nagu esituskunstid, käsitöö, suuline pärand, looduse ja sotsiaalse sidususega seotud tegevused. Eraldi tähelepanu pöörati kogukondade ja vabaühenduste rollile ning jätkusuutlikkusele lähtuvalt nii UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsioonist kui Faro konventsioonist. Töötoad olid jaotatud mitme vaimse pärandi valdkonna ja teema vahel nagu haridus, jätkusuutlik areng, muuseumid, esitluskunstid, käsitöö, suulised traditsioonid, loodus, UNESCO rahvusvaheliste nimekirjade kanded, migratsioon ja kultuurilised väljakutsed. Lisaks arutati Põhjamaade ja Baltimaade koostöövõimalusi. Eriti põnevaks kujunes s

Vaimne pärand päästab maailma

Leelo Isidora Viita 5. nov. 2019

31. oktoobrist 2. novembrini toimus Soomes, Espoos Hanaholmeni kultuurikeskuses rahvusvaheline vaimse kultuuripärandi konverents „Elav pärand Põhjamaades – kogukondade roll ja võimalused jätkusuutliku ühiskonna kujunemisel.“

Vaimne pärand päästab maailma

Konverentsil osalesid nii Põhja- kui Baltimaade vaimse pärandi valdkonna eksperdid, praktikud, kogukondade ja vabaühenduste esindajad.

 

Konverentsi fookuses oli kogukondade roll ja võimalused jätkusuutliku ühiskonna kujunemisel tuleviku võtmes. On hea tõdeda, et teadlikkus elavast pärandist kasvab kogu maailmas. Elame globaalsete kriiside ajastul, kus on murekohaks heitlik poliitika, kultuuriline võõrandumine ja nii poliitiline, religioosne kui ideoloogiline äärmuslus.

 

Konverentsil keskenduti ühiskonna sotsiaalse sidususe jätkusuutliku arengu ning kultuurilise mitmekesisuse väärtuse küsimustele. Ettekannete, paneeldiskussioonide ning avatud vestluse kaudu arutleti vaimse pärandi kaitsega seotud küsimusi. Tutvustati ja analüüsiti riikide seniseid praktikaid ning visioone vaimse pärandi hoidmisel elava pärandi erinevates valdkondades nagu esituskunstid, käsitöö, suuline pärand, looduse ja sotsiaalse sidususega seotud tegevused. Eraldi tähelepanu pöörati kogukondade ja vabaühenduste rollile ning jätkusuutlikkusele lähtuvalt nii UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsioonist kui Faro konventsioonist.

 

Töötoad olid jaotatud mitme vaimse pärandi valdkonna ja teema vahel nagu haridus, jätkusuutlik areng, muuseumid, esitluskunstid, käsitöö, suulised traditsioonid, loodus, UNESCO rahvusvaheliste nimekirjade kanded, migratsioon ja kultuurilised väljakutsed.Lisaks arutati Põhjamaade ja Baltimaade koostöövõimalusi.

 

Eriti põnevaks kujunes seminar nimetusega „maailma päästmise kliinik“ (World Saving Clinic), mille oli ette valmistanud Soome Kunstide Arenduskeskus. Idee oli tulevikule orienteeritud koosloome eksperiment, mis sai inspiratsiooni Faro konventsiooni käsitlusest, mille kohaselt pakub just vaimne pärand lahendusi poliitilistele väljakutsetele Euroopas.

 

Nimelt oli meeskond välja töötanud vaimse kultuuripärandi jätkusuutlikkuse kompassi ketta kujul, mille abil saab vastata avatud küsimustele ja luua ise uusi küsimusi elava pärandi kohta. Küsimused olid üles ehitatud ideega avardada vaimsest pärandist mõtlemist avatud dialoogis. Tulemus  oli osalejate jaoks väga kaasahaarav ja mänguline.

 

Kokkuvõtteks võib öelda, et valdkonna ekspertide ja praktikute kohtumised on väga vajalikud. Oluline on omavahel jagada erinevate riikide kogemusi ning praktikaid, samuti arutada väljakutsete ja tulevikusuundade üle. Ühtlasi on vajalik laiendada ning tugevdada vaimse pärandi valdkonna praktikute ja ekspertide võrgustikku ning koostööd.

 

On selge, et inimesega kaasas käiv ja muutuv elav pärand võib astuda üle riigipiiride ning rahvusvaheline suhtlus aitab meil seda paremini mõista. Samuti annab kultuuride vaheline dialoog teada ka enda kultuuri kohta, millega, kuidas ja miks tegeleme. Siinkohal on oluline ka kriitiline vaade ning  esitada tuleb küsimusi kes ütleb, mis on pärand, kelle lugu loeb, kes on kogukond ning kes seda kõike otsustab jne.

 

Konverents andis selge sõnumi, et Soomes lähenetakse vaimsele pärandile julgelt ja innovaatiliselt. Suhtumisega, et kõik on võimalik, sest hea tahtmise korral võib saavutada palju ning head käekäiku vaimsele kultuuripärandile soovib ka Eesti.  

 

Ettekannetega, paneeldiskussioonides ja seminarides astusid üles oma ala spetsialistid kõigist Põhjamaade riikidest ning Baltimaadest: Soome; Rootsi, sh Ölandi; Norra; Taani; Islandi, sh Gröönimaa ja Fääri saarte; Lapimaa; Eesti ja Läti esindajad.

 

Eestist osales kogukondade arutelupaneelis Mare Mätas Kihnust ning looduse ja elava pärandi töötoas tegi ettekande Helgi Põllo Hiiumaalt. Lisaks esindasid Eestit konverentsil Margit Siim UNESCO Eesti rahvuslikust komisjonist, Leelo Viita ja Epp Tamm Rahvakultuuri Keskusest, Liis Burk Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust ja Toomas Kokovkin SA Hiiumaa Muuseumid.

 

Konverentsi korraldas Soome muuseumiamet koostöös Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi, Soome Kunstide Arenduskeskuse, Hanaholmeni Kultuurikeskuse ja UNESCO Soome rahvusliku komisjoniga.

 

Vaimse pärandi harjutust saavad kõik proovida SIIN või

https://www.aineetonkulttuuriperinto.fi/assets/kompassi-FINAL.pdf

 

 

Viimati uuendatud 6. nov. 2019
Vaimne pärand päästab maailma
Jaanuar 2020
ETKNRLP
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Konverentsil osalesid nii Põhja- kui Baltimaade vaimse pärandi valdkonna eksperdid, praktikud, kogukondade ja vabaühenduste esindajad. Konverentsi fookuses oli kogukondade roll ja võimalused jätkusuutliku ühiskonna kujunemisel tuleviku võtmes. On hea tõdeda, et teadlikkus elavast pärandist kasvab kogu maailmas. Elame globaalsete kriiside ajastul, kus on murekohaks heitlik poliitika, kultuuriline võõrandumine ja nii poliitiline, religioosne kui ideoloogiline äärmuslus. Konverentsil keskenduti ühiskonna sotsiaalse sidususe jätkusuutliku arengu ning kultuurilise mitmekesisuse väärtuse küsimustele. Ettekannete, paneeldiskussioonide ning avatud vestluse kaudu arutleti vaimse pärandi kaitsega seotud küsimusi. Tutvustati ja analüüsiti riikide seniseid praktikaid ning visioone vaimse pärandi hoidmisel elava pärandi erinevates valdkondades nagu esituskunstid, käsitöö, suuline pärand, looduse ja sotsiaalse sidususega seotud tegevused. Eraldi tähelepanu pöörati kogukondade ja vabaühenduste rollile ning jätkusuutlikkusele lähtuvalt nii UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsioonist kui Faro konventsioonist. Töötoad olid jaotatud mitme vaimse pärandi valdkonna ja teema vahel nagu haridus, jätkusuutlik areng, muuseumid, esitluskunstid, käsitöö, suulised traditsioonid, loodus, UNESCO rahvusvaheliste nimekirjade kanded, migratsioon ja kultuurilised väljakutsed. Lisaks arutati Põhjamaade ja Baltimaade koostöövõimalusi. Eriti põnevaks kujunes seminar nimetusega „maailma päästmise kliinik“ ( World Saving Clinic ), mille oli ette valmistanud Soome Kunstide Arenduskeskus. Idee oli tulevikule orienteeritud koosloome eksperiment, mis sai inspiratsiooni Faro konventsiooni käsitlusest, mille kohaselt pakub just vaimne pärand lahendusi poliitilistele väljakutsetele Euroopas. Nimelt oli meeskond välja töötanud vaimse kultuuripärandi jätkusuutlikkuse kompassi ketta kujul, mille abil saab vastata avatud küsimustele ja luua ise uusi küsimusi elava pärandi kohta. Küsimused olide riikidest ning Baltimaadest: Soome; Rootsi, sh Ölandi; Norra; Taani; Islandi, sh Gröönimaa ja Fääri saarte; Lapimaa; Eesti ja Läti esindajad.   Eestist osales kogukondade arutelupaneelis Mare Mätas Kihnust ning looduse ja elava pärandi töötoas tegi ettekande Helgi Põllo Hiiumaalt. Lisaks esindasid Eestit konverentsil Margit Siim UNESCO Eesti rahvuslikust komisjonist, Leelo Viita ja Epp Tamm Rahvakultuuri Keskusest, Liis Burk Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust ja Toomas Kokovkin SA Hiiumaa Muuseumid.   Konverentsi korraldas Soome muuseumiamet koostöös Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi, Soome Kunstide Arenduskeskuse, Hanaholmeni Kultuurikeskuse ja UNESCO Soome rahvusliku komisjoniga.   Vaimse pärandi harjutust saavad kõik proovida SIIN või https://www. aineetonkulttuuriperinto. fi/assets/kompassi-FINAL. pdf    

31. oktoobrist 2. novembrini toimus Soomes, Espoos Hanaholmeni kultuurikeskuses rahvusvaheline vaimse kultuuripärandi konverents „Elav pärand Põhjamaades – kogukondade roll ja võimalused jätkusuutliku ühiskonna kujunemisel. “ Vaimne pärand päästab maailma

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |