Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Vaimu tee peal magamisest

Vaimu tee peal magamisest See võib juhtuda kusagil metsas või ka hoones, et inimene heidab küll magama, kuid ta kas äratatakse üles, heidetakse ette tee peal ees olemist või lükatakse koguni kõrvale. Nii võib juhtuda korduvalt ja mitmetega. 107. Kui ma mõisa rehel käisin, siis pandi mu rehepapi poisiks. Ühekorra oli sääl rehelisi puudus, siis lasksime nende pääle endile viina tuua - nende [tegemata jäänud] päävade eest. Sääl sai suutäis viina. Mina ütlesin vanamele, et "ma viskan pikali, pane sa uksed kinni. " No vanamees oli rehelised ära saatnud ja tule ära kustutanud - muidu põles meil alati tuli, meil oli prii tuli, vai mis meil teda häda oli kustutata. No kuri teab, kui kaua ma sääl magada sain, kui kuulen, et üks tuleb uksest sisse ja ajab käed laiale ja tahab minu karvust kinni võtta. Ma karasin istu ja hakkasin kisendama. Vanamees küsib kummi päält: "Mis sul on?" Ma ütlesin, et "nõnda oli, üks tahtis praegu karvust kinni võtta. " Vanamees ütles: "No kas ma ei ole sulle ütelnud, et sa tee pääle ei heida magama. Temal on uks tulla ja teine minna, ega ta sulle muud kedagi ei oleks teinud, ta oleks su tee päält ära visanud. " Aga kui ma istu karasin, siis läks nagu üks rott nõnda kui krõbises nukka. Siis ma jäin haigeks ja olin kolm nädalat haige. Pärast pandi mu jälle senna tagasi, aga ei enam ma sinna kohta ei heitnud. E 13377/8 (3) < Maarja-Magdaleena khk. - G. Tenter (1894). 108. Rü
 

Vaimu tee peal magamisest


            See võib juhtuda kusagil metsas või ka hoones, et inimene heidab küll magama, kuid ta kas äratatakse üles, heidetakse ette tee peal ees olemist või lükatakse koguni kõrvale. Nii võib juhtuda korduvalt ja mitmetega.


107.


            Kui ma mõisa rehel käisin, siis pandi mu rehepapi poisiks. Ühekorra oli sääl rehelisi puudus, siis lasksime nende pääle endile viina tuua - nende [tegemata jäänud] päävade eest. Sääl sai suutäis viina. Mina ütlesin vanamele, et "ma viskan pikali, pane sa uksed kinni." No vanamees oli rehelised ära saatnud ja tule ära kustutanud - muidu põles meil alati tuli, meil oli prii tuli, vai mis meil teda häda oli kustutata.

            No kuri teab, kui kaua ma sääl magada sain, kui kuulen, et üks tuleb uksest sisse ja ajab käed laiale ja tahab minu karvust kinni võtta. Ma karasin istu ja hakkasin kisendama. Vanamees küsib kummi päält: "Mis sul on?" Ma ütlesin, et "nõnda oli, üks tahtis praegu karvust kinni võtta." Vanamees ütles: "No kas ma ei ole sulle ütelnud, et sa tee pääle ei heida magama. Temal on uks tulla ja teine minna, ega ta sulle muud kedagi ei oleks teinud, ta oleks su tee päält ära visanud." Aga kui ma istu karasin, siis läks nagu üks rott nõnda kui krõbises nukka.

            Siis ma jäin haigeks ja olin kolm nädalat haige. Pärast pandi mu jälle senna tagasi, aga ei enam ma sinna kohta ei heitnud.

E 13377/8 (3) < Maarja-Magdaleena khk. - G. Tenter (1894).


108.

Rüütel jalus


            Vara vallas kusagil talus pole saanud keegi pikuti laka[s] magada, alati tõstetud ta risti. Tõstjal olnud väga tugevad käed. Kord isegi öelnud see tõstja magajale ähvardavalt: "Miks te olete alati mu tee pääl ees ja kiusate mind, kui seda veel juhtub, siis..." ja rohkem pole ta öelnudki, sest pääle [seda] pole sinna keegi enam heitnud magama. Kord hõljunud samast lakast hele valgus põigiti läbi, kadudes rä[ä]sta alt välja. See kord, kui see ähvardus öeldud, on magaja näinud, et tõstjaks on olnud keegi raudriietega rüütel.

ERA II 239, 398 (7) < Vara v., Matjama k. - L. Karm, Matjama algkooli IV kl. < oma vanaemalt Miina Hermanilt, 74 a. (1939).

Viimati uuendatud 10. märtsil 2009
Vaimu tee peal magamisest
Veebruar 2020
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Vaimu tee peal magamisest See võib juhtuda kusagil metsas või ka hoones, et inimene heidab küll magama, kuid ta kas äratatakse üles, heidetakse ette tee peal ees olemist või lükatakse koguni kõrvale. Nii võib juhtuda korduvalt ja mitmetega. 107. Kui ma mõisa rehel käisin, siis pandi mu rehepapi poisiks. Ühekorra oli sääl rehelisi puudus, siis lasksime nende pääle endile viina tuua - nende [tegemata jäänud] päävade eest. Sääl sai suutäis viina. Mina ütlesin vanamele, et "ma viskan pikali, pane sa uksed kinni. " No vanamees oli rehelised ära saatnud ja tule ära kustutanud - muidu põles meil alati tuli, meil oli prii tuli, vai mis meil teda häda oli kustutata. No kuri teab, kui kaua ma sääl magada sain, kui kuulen, et üks tuleb uksest sisse ja ajab käed laiale ja tahab minu karvust kinni võtta. Ma karasin istu ja hakkasin kisendama. Vanamees küsib kummi päält: "Mis sul on?" Ma ütlesin, et "nõnda oli, üks tahtis praegu karvust kinni võtta. " Vanamees ütles: "No kas ma ei ole sulle ütelnud, et sa tee pääle ei heida magama. Temal on uks tulla ja teine minna, ega ta sulle muud kedagi ei oleks teinud, ta oleks su tee päält ära visanud. " Aga kui ma istu karasin, siis läks nagu üks rott nõnda kui krõbises nukka. Siis ma jäin haigeks ja olin kolm nädalat haige. Pärast pandi mu jälle senna tagasi, aga ei enam ma sinna kohta ei heitnud. E 13377/8 (3) < Maarja-Magdaleena khk. - G. Tenter (1894). 108. Rüütel jalus Vara vallas kusagil talus pole saanud keegi pikuti laka[s] magada, alati tõstetud ta risti. Tõstjal olnud väga tugevad käed. Kord isegi öelnud see tõstja magajale ähvardavalt: "Miks te olete alati mu tee pääl ees ja kiusate mind, kui seda veel juhtub, siis. . . " ja rohkem pole ta öelnudki, sest pääle [seda] pole sinna keegi enam heitnud magama. Kord hõljunud samast lakast hele valgus põigiti läbi, kadudes rä[ä]sta alt välja. See kord, kui see ähvardus öeldud, on magaja näinud, et tõstjaks on olnud keegi raudriietegaaga ei enam ma sinna kohta ei heitnud. E 13377/8 (3) < Maarja-Magdaleena khk. - G. Tenter (1894). 108. Rüütel jalus             Vara vallas kusagil talus pole saanud keegi pikuti laka[s] magada, alati tõstetud ta risti. Tõstjal olnud väga tugevad käed. Kord isegi öelnud see tõstja magajale ähvardavalt: "Miks te olete alati mu tee pääl ees ja kiusate mind, kui seda veel juhtub, siis... " ja rohkem pole ta öelnudki, sest pääle [seda] pole sinna keegi enam heitnud magama. Kord hõljunud samast lakast hele valgus põigiti läbi, kadudes rä[ä]sta alt välja. See kord, kui see ähvardus öeldud, on magaja näinud, et tõstjaks on olnud keegi raudriietega rüütel. ERA II 239, 398 (7) < Vara v. , Matjama k. - L. Karm, Matjama algkooli IV kl. < oma vanaemalt Miina Hermanilt, 74 a. (1939).

Vaimu tee peal magamisest
Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |