Andmebaasid

TAGASI

SULE AKEN

Käesolev andmebaas on mõningal määral jätk Tiia Sulsi koostatud Muinasjutubibliograafiale 1940-1987 ja sisaldab lastekirjanduses ilmunud eestikeelseid algupäraseid ja tõlke muinasjuturaamatuid aastatest 1987-2001. Puudub ülevaade perioodikas ilmunud muinasjuttudest.

Bibliograafiasse on võetud nii üksikväljaanded kui ka muinasjutukogumikud. Viimaste sisu on avatud. Raamatute puhul, mis sisaldavad lisaks muinasjuttudele ka mõnda muusse žanrisse kuuluvaid jutte, on sisu avamisel ära toodud vaid muinasjutud. Näiteks Oskar Lutsu Lastejutud, kus sisus on märgitud vaid Nukitsamees. Oleme valinud rahva- ja kunstmuinasjutu raamatute kõrval selliseid jutukogumikke, mis sisaldavad rahva seas liikvel olnud või olevaid lugusid (memoraate, perepärimust, pajatusi jne). Näiteks H.Jõgisalu, L.Tihkani „Läänemaa lugusid", "Tulihända otsimas". Igal juhul on muinasjuttude vahele jutustatuna sellised tõestisündinud lood ja pajatused lausa maiuspalaks. Koostajate valikust on välja on jäänud muinasjutulise sisuga aimekirjandus nagu näiteks Sööbik ja Pisik, Kurjam ja Nurjam jne. Välja on jäetud ka Disney töötlused ja liialt kärbitud tekstidega muinasjutud, nagu näiteks kirjastuse Sinisukk poolt välja antud sari Miniraamatud jmt. Legende ja müüte on arvestatud vaid juhul, kui need on ilmunud muinasjuttudega ühes raamatus.
Peab ütlema, et sellised uustrükistena ilmuvad lühendatud ja kärbitud muinasjuturaamatud tekitasid koostajaile suurt peavalu. Tõe huvides on nad lisatud andmebaasi, kuid soovitame ikka alati kasutada jutustamiseks täistekst muinasjutte.

Muinasjutte leiad järgmiste tunnuste abil:
1) muinasjuttude pealkirjad;
2) rahvajuttude töötlejad;
3) kunstmuinasjuttude autorid;
4) rahvajuttude päritolu;
5) märksõnad;
6) seletuslood.

Märksõnade kataloogi kasutades võib juhtuda, et lühendatud muinasjuttudes on mõned tegelased või märksõnad välja jäänud. Niisiis pöörduge ikka täistekstide poole. Märksõnad viitavad rahvajuttudele või nende töötlustele. Kunstmuinasjutte märksõnastatud pole. Kui otsite kindlast teemast lähtudes lugu, soovitame sirvida kõigepealt muinasjuttude pealkirjasid, ka sealt võib abi saada. Märksõnade valikul pidasid koostajad nõu Muinasjutukooli lõpetanutega, kes rohkem jutuvestmist oma töös kasvatajana ja õpetajana kasutavad. Igal juhul on antud valik esialgu subjektiivne.

Kui keegi tunneb, et midagi olulist on puudu, ettepanekud on alati teretulnud, kui midagi ülearu - samuti. Ärge unustage ka projekti „12 kuud", kus oodatakse koos- ja kaastööd.

Koostajad
Kadi Kingsepp ja Piret Päär