Uudised      Logod      Siseveeb      Kontakt      

Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

Visiidi raames tutvuti Eesti kogukondade vaimse kultuuripärandiga ja arutati kahe riigi kultuuripärandi koostööprojektidega seotud edasisi tegevusi. Koostöö väljunditeks on kogemuste vahetamine, nõustamine, kogukondade kaasamine, ühisprojektide väljatöötamine ja elluviimine UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni rakendamisel mõlemas riigis. Koostööd toetab Eesti ja Ukraina kultuurikoostööprogramm 2017–2021. Delegatsiooni koosseisus olid Ukraina kultuuriuuringute keskuse direktor Oleksandr Butsenko, asedirektor Valentina Demian, Krolevetsi administratiivüksuse kultuuriosakonna juhataja Natalia Sira ja Dnipropetrovski oblasti nõukogu kultuuriosakonna juhataja Lylia Gyrenko. Visiidi juhatas sisse ümarlauakohtumine Rahvakultuuri Keskuses. Kultuuriministeeriumi rahvakultuuri nõunik Eino Pedanik andis ülevaate Kultuuriministeeriumi tegevustest kogukondade toetamisel vaimse kultuuripärandi hoidmisel. Seejärel arutati ukraina kogukonna vaimse kultuuripärandi nähtuse – Pysanka lihavõttemunade kaunistamise traditsiooni – Ukraina ja Eesti ühiskannet UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja ja sellega seotud protsessi. Pysanka traditsioon on nii Ukrainas kui erinevate riikide Ukraina kogukondades oluline ja elav traditsioon. Pysanka lihavõttemunade kaunistamine ukraina kogukonnas on kantud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. Järgnevatel päevadel külastati Setomaad ja Hiiumaad, kohtuti koguko

Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

16.–19. oktoobril väisas Eestit Ukraina delegatsioon seoses Rahvakultuuri Keskuse ja Ukraina Kultuuriministeeriumi kultuuriuuringute keskuse vahelise koostööga vaimse kultuuripärandi valdkonnas.

Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

Visiidi raames tutvuti Eesti kogukondade vaimse kultuuripärandiga ja arutati kahe riigi kultuuripärandi koostööprojektidega seotud edasisi tegevusi. Koostöö väljunditeks on kogemuste vahetamine, nõustamine, kogukondade kaasamine, ühisprojektide väljatöötamine ja elluviimine UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni rakendamisel mõlemas riigis. Koostööd toetab Eesti ja Ukraina kultuurikoostööprogramm 2017–2021. Delegatsiooni koosseisus olid Ukraina kultuuriuuringute keskuse direktor Oleksandr Butsenko, asedirektor Valentina Demian, Krolevetsi administratiivüksuse kultuuriosakonna juhataja Natalia Sira ja Dnipropetrovski oblasti nõukogu kultuuriosakonna juhataja Lylia Gyrenko.

Visiidi juhatas sisse ümarlauakohtumine Rahvakultuuri Keskuses. Kultuuriministeeriumi rahvakultuuri nõunik Eino Pedanik andis ülevaate Kultuuriministeeriumi tegevustest kogukondade toetamisel vaimse kultuuripärandi hoidmisel. Seejärel arutati ukraina kogukonna vaimse kultuuripärandi nähtuse – Pysanka lihavõttemunade kaunistamise traditsiooni – Ukraina ja Eesti ühiskannet UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja ja sellega seotud protsessi. Pysanka traditsioon on nii Ukrainas kui erinevate riikide Ukraina kogukondades oluline ja elav traditsioon. Pysanka lihavõttemunade kaunistamine ukraina kogukonnas on kantud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. 

 

Järgnevatel päevadel külastati Setomaad ja Hiiumaad, kohtuti kogukondade esindajatega, vaimse kultuuripärandi kandjatega ning tutvuti mainitud kogukondadele olulise vaimse kultuuripärandiga, sh loomemajanduslikust aspektist. 

Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

Setomaal saadi Aare Hõrna juhatusel kuulda Kostipäivast välja kasvanud Maagõkõsõ kodukohviku lugu, külastati Saatse muuseumit ja püha Paraskeva kirikut. Obinitsa Seto Ateljee-Galeriis tutvustas perenaine Kauksi Ülle maja lugu ning peremees, seto rahvarõiva hõbesõle meister Evar Riitsaar rääkis elavaks ja põnevaks sõle valmistamise ja elementide kasutamise loo. Saime teada, et sõlge ei ole hea pikalt käes hoida, kuna selle mustril on maagiline toime. Obinitsa Seto Seltsimajas saadi kuulda UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud setode uhkust – seto leelot, nii seto naiste kui meeste laulu.

Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

Hiiumaal tehti tutvust värskelt valminud halulaevaga – kunagise hiidlaste levinuima purjelaevaga, millega Hiiumaalt linnadesse küttepuid veeti, millest laev ka oma nime on saanud. Laeva lugu tutvustas halulaeva ehituse eestvedaja Ain Tähiste. Kärdlas külastati toredat käsitöökauplust, Pitsu poodi, kus nii mõnigi kord juhtub, et mandriinimesed tulevad lemmikloomatarbeid otsima. Hiiumaaga seostub hiiu huumor ja nii on ka selle poe nimes keelevemp mängus, nimelt tähendab „pitsu“ kohalikus keeles hoopis väikest madalat pinki. Selles poes leidubki kõiksugu põnevaid käsitöökaupu nagu näiteks pesakast sääsele või sääsetapupakk.

 
Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

Kärdlas said külalised oma silmaga kaeda, kuidas valmivad kohalike rahvarõivaste juurde kuuluvad rõhud. Nende valmistamise spetsiifikat tutvustas noor Hiiu rõhumeister Eero Nõmm, kes valmistab rõhtusid oma koju rajatud töötoas. Samas majas valmivad ka rahvarõivad Elga Nõmme käe all. Mõlemaid meistreid tutvustatakse ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistus. Hiiumaal saime maitsta samuti kohaliku vaimse pärandi nähtusena nimistusse kantud maitsvat Hiiu rahvustoitu käkisuppi, mida kohaliku traditsiooni järgi valmistatakse odrajahust, soolasest sealihast ja sibulast. Hiiumaa muuseumis pakkusid silmailu rahvatantsijad. Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuuri spetsialist Hiiumaal ja kohaliku rahvatantsu traditsiooni hoidja Helle-Mare Kõmmus rääkis, et segarühmades leidub ka ainult naispaare, kuna osad saare mehed on ju pidevalt merel ja naistel tulebki omavahel tantsida. SA Hiiumaa Muuseumid teadusdirektor ja vaimse kultuuripärandi ekspert Helgi Põllo tutvustas tuulelippude traditsiooni, mis on praegu saarel elava pärandi nähtusena luubi all. Tuulelipu elementidena on kasutatud näiteks nii kalu, hobuseid, Vana Toomast, laeva ja muid elemente, mida nende meisterdajate fantaasia on püüdnud ja silm näinud. Õhtusel vestlusringil arutleti koos Ukraina külalistega kogukonna kaasamise ja vaimse kultuuripärandi jätkusuutlikkuse küsimuste üle.

Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

Visiidi viimasel päeval toimus ümarlaud Ukraina Kultuurikeskuses, kuhu tulid külalistega kohtuma Eesti ukraina kogukondade esindajad. Tutvustati kogukondadele olulist elavat vaimset kultuuripärandit ja räägiti selle hoidmise ja edasiandmisega seotud rõõmudest ning muredest. Kohal oli ka ukrainakeelsete uudiste reporter. Ukraina Kultuurikeskuse esindajad, kultuurikeskuse looja Anatoli Ljutjuk ning juhataja Bogdan Ljutjuk tutvustasid külalistele keskust ja tegevusi - taimedest paberi valmistamisest käsitsi tehtud raamatuteni.

Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

Suur tänu kõigile kogukondadele, setodele, hiidlastele ja ukrainlastele sooja vastuvõtu eest!

Vaata rohkem pilte SIIT!

 

Rahvakultuuri Keskuses saab näha kuni aasta lõpuni Krolevetsi traditsiooniliste punavalgete kootud rätikute näitust. Ukrainas Krolevetsi kangamuuseumis on alates 28. oktoobrist üleval Seto Obinitsa kiriku pühaserättide näitus, mis avatakse 4. novembril Kiievis.

 

Koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas Eesti ja Ukraina vahel jätkub.

Viimati uuendatud 2. märtsil 2018
Ukraina delegatsioon Eestis 16.–19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub
Juuli 2019
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Tutvustus
Koolitusosakond
Toetusmeetmete osakond
Regionaalosakond
Vaimse kultuuripärandi osakond Dokumendiregister

Toetusmeetmed
Toetusmeetmed 
Taotlemise ABC
Aruandluse ABC
Toetuste jagamise üldpõhimõtted
Rahvakultuuri Keskuse logod

Koolitused
Vaimne kultuuripärand Kultuurikorraldus ja kultuuripoliitika Psühholoogia Jutukool Käsitöö
Koori- ja pillimuusika Rahvatants Näitekunst Muuseum Toidukultuur

Kontaktid
Rahvakultuuri Keskus  
Aadress: Leola 15a, Viljandi 71020
Kontakttelefon: +372 600 9291
E-post:


Kodulehe tegemine aara.ee

Visiidi raames tutvuti Eesti kogukondade vaimse kultuuripärandiga ja arutati kahe riigi kultuuripärandi koostööprojektidega seotud edasisi tegevusi. Koostöö väljunditeks on kogemuste vahetamine, nõustamine, kogukondade kaasamine, ühisprojektide väljatöötamine ja elluviimine UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni rakendamisel mõlemas riigis. Koostööd toetab Eesti ja Ukraina kultuurikoostööprogramm 2017–2021. Delegatsiooni koosseisus olid Ukraina kultuuriuuringute keskuse direktor Oleksandr Butsenko, asedirektor Valentina Demian, Krolevetsi administratiivüksuse kultuuriosakonna juhataja Natalia Sira ja Dnipropetrovski oblasti nõukogu kultuuriosakonna juhataja Lylia Gyrenko. Visiidi juhatas sisse ümarlauakohtumine Rahvakultuuri Keskuses. Kultuuriministeeriumi rahvakultuuri nõunik Eino Pedanik andis ülevaate Kultuuriministeeriumi tegevustest kogukondade toetamisel vaimse kultuuripärandi hoidmisel. Seejärel arutati ukraina kogukonna vaimse kultuuripärandi nähtuse – Pysanka lihavõttemunade kaunistamise traditsiooni – Ukraina ja Eesti ühiskannet UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja ja sellega seotud protsessi. Pysanka traditsioon on nii Ukrainas kui erinevate riikide Ukraina kogukondades oluline ja elav traditsioon. Pysanka lihavõttemunade kaunistamine ukraina kogukonnas on kantud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. Järgnevatel päevadel külastati Setomaad ja Hiiumaad, kohtuti kogukondade esindajatega, vaimse kultuuripärandi kandjatega ning tutvuti mainitud kogukondadele olulise vaimse kultuuripärandiga, sh loomemajanduslikust aspektist. Setomaal saadi Aare Hõrna juhatusel kuulda Kostipäivast välja kasvanud Maagõkõsõ kodukohviku lugu, külastati Saatse muuseumit ja püha Paraskeva kirikut. Obinitsa Seto Ateljee-Galeriis tutvustas perenaine Kauksi Ülle maja lugu ning peremees, seto rahvarõiva hõbesõle meister Evar Riitsaar rääkis elavaks ja põnevaks sõle valmistamise ja elementide kasutamise loo. Saime teada, et sõlge eolulist elavat vaimset kultuuripärandit ja räägiti selle hoidmise ja edasiandmisega seotud rõõmudest ning muredest. Kohal oli ka ukrainakeelsete uudiste reporter. Ukraina Kultuurikeskuse esindajad, kultuurikeskuse looja Anatoli Ljutjuk ning juhataja Bogdan Ljutjuk tutvustasid külalistele keskust ja tegevusi - taimedest paberi valmistamisest käsitsi tehtud raamatuteni. Suur tänu kõigile kogukondadele, setodele, hiidlastele ja ukrainlastele sooja vastuvõtu eest! Vaata rohkem pilte  SIIT !   Rahvakultuuri Keskuses saab näha kuni aasta lõpuni Krolevetsi traditsiooniliste punavalgete kootud rätikute näitust. Ukrainas Krolevetsi kangamuuseumis on alates 28. oktoobrist üleval Seto Obinitsa kiriku pühaserättide näitus, mis avatakse 4. novembril Kiievis.   Koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas Eesti ja Ukraina vahel jätkub.

16. –19. oktoobril väisas Eestit Ukraina delegatsioon seoses Rahvakultuuri Keskuse ja Ukraina Kultuuriministeeriumi kultuuriuuringute keskuse vahelise koostööga vaimse kultuuripärandi valdkonnas. Ukraina delegatsioon Eestis 16. –19. oktoobril – kahe riigi koostöö vaimse kultuuripärandi valdkonnas jätkub

Rahvakultuuri Keskus  | Leola 15a, Viljandi 71020 | Tel +372 600 9291 |